13.12.2024. u 14:23

Već dugo u mnogim europskim zemljama na snazi je zakon o zabrani pušenja na javnim mjestima. U Federaciji BiH počet će primjena Zakona o ograničenoj upotrebi duhanskih proizvoda. Ugostiteljske objekte trebalo je prilagoditi u skladu s usvojenim Zakonom o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje. Već danas, u petak 13. (za one koji ne mogu zamisliti kavu u kafiću bez cigarete!), na teren izlaze inspektori koji će nadzirati primjenu tog zakona. Vlasnici ugostiteljskih objekata površine do 50 četvornih metara u kojima se služi samo piće mogu izabrati hoće li njihov objekt biti pušačkog ili nepušačkog tipa. Mnogi će se odlučiti na prvi tip, ali prostor mora biti opremljen kvalitetnim sustavom ventilacije i filtracije zraka te propisanim uređajem za mjerenje i prikazivanje podataka o podtlaku. To je za mnoge ugostitelje prava tlaka, ali nema labavo. Za ugostiteljske objekte površine manje od 50 četvornih metara u kojima se poslužuje i hrana pušenje bi trebalo biti stvar zadimljene prošlosti. U objektima s više četvornih metara valja fizički odvojiti prostor za pušenje, koji ne smije biti manji od deset četvornih metara, ali ni veći od petine ukupne površine objekta. Hoće li biti gužve ili neće, ostaje vidjeti. Naravno, ako bude moguće od – dima! Sustav ventilacije i filtracije zraka se podrazumijeva, a unutar pušačke zone ne smije se posluživati hrana. Pušači u pušačkom dijelu šank mogu samo sanjati. Zabrana se ne odnosi na bezdimne duhanske proizvode.

Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i drugih proizvoda zabranjuje pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i u javnom prijevozu. Zabranjuje se pušenje u privatnim sredstvima prijevoza u kojima se nalaze maloljetne osobe.

Zakon se zasniva na načelima prava građanina na zdravlje i udisanje čistog zraka. Pušenje je pogubno za zdravlje ljudi, ne samo onih koji uživaju u otrovnom duhanskom dimu već i za pasivne pušače, one koji ni krivi ni dužni udišu tuđi dim iz usta, nosa ili cigarete, cigare, lule… Pasivni pušači ni luk jeli ni luk mirisali, a suze im idu na oči – od tuđeg dima! Svijest o pogubnosti pušenja, aktivnog i pasivnog, kod nas još nije dovoljno zaživjela. Jednog je jako prehlađenog strastvenog pušača liječnik upitao:

- Pušite li?

- Pušim, ali ne pomaže - odgovorio je.

U televizijskoj seriji "Velo misto" Strikan svom Netjaku preporučuje pušenje lule da "odbija smrad od sebe"! Duhan se nekada smatrao svetom biljkom i – lijekom, a poslije je znanstveno utvrđeno da je uživanje u duhanskom dimu više nego pogubno za zdravlje. No, šalu na stranu. S pogubnostima vezanim uz duhanski dim nema šale, pušenje na javnim mjestima u FBiH, barem u zakonskom smislu, bit će zabranjeno. Pitanje je kako će se taj zakon provoditi. Kazne će se naplaćivati od danas! Kazne su rigorozne – od 2000 do 5000 KM za pravne osobe, od 300 do 1000 KM za odgovorne osobe te od 500 do 1500 KM za vlasnike ili korisnike prostora gdje je pušenje zabranjeno, dok je za fizičke osobe predviđena kazna od 100 KM. Postavlja se pitanje hoće li nadležni za provođenje tog zakona trenirati strogoću ili će znati pogledati kroz prste kršiteljima jasnih zakonskih propisa. Brojni ugostitelji u FBiH s negodovanjem su doživjeli ovaj zakon i javno iskazali bojazan da bi mogli izgubiti mnoge goste, imati pad prometa i profita. No, sve je više primjera pravog obrata. Naime, pojedini ugostitelji u svojim su objektima počeli primjenjivati taj zakon prije zakonskog roka i doživjeli pozitivan šok. Posebno oni koji su lijepo uredili prostore na terasama za pušače i počeli s bezdimnim alternativama konzumacije nikotina, kod kojih nema pasivnog pušenja. Broj aktivnih pušača teško će se smanjiti, ali onih pasivnih ipak hoće.

Hercegovina je još od 17. stoljeća vezana uz duhan. Svoj ravnjak Hercegovci su pušili doma, a prodavali su ga najviše u Dubrovnik, poslije u Bosnu i drugdje. Svima je dobro poznata hercegovačka "škija", a ime je dobila po turskoj riječi eškija, a znači – hajduk! Najkvalitetnije izrezana škija naziva se flor. Više je nego zanimljivo to da je Staljin u svoju lulu mrvio duhan iz cigarete "Hercegovina flor" koja se proizvodila u ruskoj tvornici cigareta "Lara". Neki izvori tvrde da je hercegovački duhan u Rusiju stigao sa zarobljenicima iz Hercegovine, koji su ga počeli uzgajati na Kavkazu. Kristofor Kolumbo u svojim zapisima spominjao je to kako su Indijanci pušili smotuljke listova biljke duhan. Prvi je u Europi u 16. stoljeću duhansku stabljiku uzgojio francuski liječnik na službi u Portugalu Jean Nicot, po kojem je nikotin dobio naziv.

Tegobna je povijest duhana u Hercegovini. Tu je rastao jedan od najkvalitetnijih duhana uopće, ali od svih vlasti bio je podcjenjivan pa su mnogi Hercegovci bili primorani na šverc "škije". "Hercegovačko zlato" je potamnjelo, a nepopravljivi hercegovački optimisti nadaju se da bi moglo ponovno zasjati. Bilo kako bilo, ovo sa zabranom pušenja trebala bi biti ozbiljna stvar. A sve što je ozbiljno ima i svoju duhovitu stranu. Poznat je grafit: "Ne pušite jer pušenje vam skraćuje cigarete!" Tako Haso upita Muju:

- Imaš li cigaretu?

- Nemam cigaretu, ali imam sat - odgovori Mujo.

- Ta neću pušiti sat?

- Puši pola sata - preporuči mu Mujo.

U prostoru za pušače, primjerice.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije