06.12.2024. u 13:40

U studenome je bilo užareno političko ozračje u BiH, a ponešto se prenijelo i na prosinac. Dani su sve kraći, a vatreni jezici u BiH kao da su sve dulji i vrući. U studenome se izmjenjivala politička i medijska paljba između političkog Sarajeva i Banje Luke, posebno u vrijeme Dana neovisnosti (25. studenoga) i 29. obljetnice parafiranja Daytonskog mirovnog sporazuma (21. studenoga). Bilo je i pretjeranog političkog i medijskog granatiranja. No, iz političkog Sarajeva stizale su pomalo otrovne strelice prema svima koji su proslavljali 33. obljetnicu utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg Bosne (18. studenoga), iako i vrapci znaju da je samoorganiziranje bh. Hrvata u cilju obrane od agresora i života uopće umnogome pomoglo očuvanju Bosne i Hercegovine. Što posebno čudi zbog činjenice da su bošnjački politički predstavnici još u svibnju te 1991. godine osnovali svoju nacionalnu instituciju – Vijeće za obranu muslimanskog naroda s vojnom komponentom poznatom kao Zelene beretke! A, osim toga, vlasti u Sarajevu uopće nisu reagirale na činjenicu da su agresori u listopadu 1991. Ravno sravnili sa zemljom. Svima voda (H2O) znači život, a bh. Hrvatima HVO je značio i život i opstanak. I ne samo Hrvatima u BiH.

Pobjeda Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima u Banjoj Luci izazvala je vatromet, a u političkom Sarajevu mlaku vodu. Hrvatski humorist Dražen Jergović napisao je bez imalo zlobe nešto ovako na račun Trumpove protukandidatkinje Kamale Harris: “KA’ MALA HARISSa Džinovića slušala!” I pokazao da je humor čuvar razuma, da pravi reda u kaosu, da daje smisla besmislu, da velike padobranom spušta na zemlju, uzdiže malog čovjeka i puno još toga. Za razliku od humora, neke “ozbiljne” pojave su sve suprotno od njega. Tako je predmet “Kovačević” na Europskom sudu za ljudska prava dolio novo ulje na političku i medijsku vatru. Pa je stigao i kao tuk na utuk: tri građanska entiteta, odnosno tri građanske federalne jedinice, rješavaju Kovačevićev problem! I mirna Bosna (i Hercegovina, naravno)! Britanski veleposlanik u BiH Julian Reilly svojom (navodnom ili ne) izjavom o tome kako “konstitutivnih naroda u BiH jednog dana biti neće” dodao je svoje ulje na vatru. Poslije je studentima u Mostaru kazao: “Ja se nikada ne bih složio s osobom koja tvrdi da sam to rekao – očito su oni tako shvatili ono što sam rekao, a to apsolutno nije ono što sam izjavio.” Dodao je kako su Daytonski sporazum i Ustav BiH osmišljeni kako bi se spriječio rat i osigurala stabilnost. Naglasio je kako je ključno da dva entiteta, tri konstitutivna naroda i svi ostali moraju pronaći zajednički put prema napretku. Dodao je to da je Ustav BiH vrlo jasan, ali da on mora biti usklađen s Međunarodnom konvencijom o ljudskim pravima te da to ne znači da se BiH mora riješiti konstitutivnih naroda. Miroslav Zelić, predsjednik HDZ-a BiH u Bugojnu, nakon obraćanja britanskog veleposlanika mostarskim studentima kazao je da je Reilly doista spomenuo kako će “jednog dana konstitutivnosti u BiH nestati.” No, bilo kako bilo, britanski veleposlanik u Mostaru kazao je ono što svaki strani diplomat u BiH treba reći.

Poznato je to da se politički predstavnici stranaka sa sjedištem u Sarajevu često ne slažu sa svojim izrečenim stavovima. No, primorani su na zapaljivu retoriku jer jako pali kod bošnjačkog biračkog tijela, posebno onog dijela koji sanja zimske snove o građanskoj BiH, ignorirajući jednakopravnost triju konstitutivnih naroda, temelj Daytonskog mirovnog sporazuma i natkrovljujuće načelo Ustava BiH. Pojedini političari sa zapaljivom retorikom podsjećaju na klauna u cirkusu u kojem je izbio požar. Klaun se obratio preplašenoj publici:

- Ne bojte se, imamo mi gutača vatre!

Upravo kad je bilo krajnje vrijeme da se vatre na kraju studenoga počnu gasiti, one su se raspirile. Službeni posjet predsjednika Hrvatskog sabora Gorana Jandrokovića Bosni i Hercegovini dio političkog Sarajeva i bošnjačkih medija popratio je nimalo prijateljski samo zato što je pozvao na poštivanje Daytonskog mirovnog sporazuma i temeljnih odredbi Ustava BiH. Počelo je medijskom paljbom, a nastavilo se prekomjernim granatiranjem od značajnog dijela bošnjačkih političkih struktura te službenom notom Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova BiH. Nevjerojatno je to da nekoga tko kaže nešto u prilog mirovnog sporazuma (iz Daytona) proglase neprijateljem – mira! Hrvatski narodni sabor BiH osudio je tu diplomatsku notu koja je grubo zazvučala, proglasivši je privatnim stavom ministra Konakovića (koji je i predsjednik stranke Narod i pravda), a ne stavom Bosne i Hercegovine. HNS BiH priopćio je to da najveći problem BiH nije konstitutivnost naroda, nego njezino nepoštivanje, relativiziranje i negiranje. Ivan Sabolić, veleposlanik RH u BiH, odbacio je optužbe bh. političara kojima se pokušalo problematizirati posjet predsjednika Hrvatskog sabora. Političko Sarajevo ponovno je pokazalo svoje unitarističko lice i licemjerstvo. Svojim unitarizmom u “građanskom” odijelu centrira loptu na separatistički volej Banje Luke. Sarajevski unitarizam i banjolučki separatizam hrane se međusobno, što podsjeća na razgovor (ne)ugodni između Muje i Fate. Mujo se pijan vratio s posla, a Fata ga upita:

- Gdje si se tako napio?

- Ma, u firmi jedna častila jer se udala, a druga jer se razvela – objasni joj Mujo.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije