U organizaciji Koordinacije Udruga HVO-a Sarajevo županije, u Domu oružanih snaga BiH obilježena je godišnjica HVO-a. Obilježavanje je započelo polaganjem cvijeća i vijenaca na groblju “Sveti Josip”, a nakon toga u katedrali je služena misa za poginule pripadnike. U Domu OS održana je i svečana akademija na kojoj su iznesena sjećanja na dane kada je HVO osnovan. Druženje je nastavljeno na domjenku.
Formiranje brigade
Napori usmjereni na formiranje jedinstvene hrvatske vojne postrojbe, jačine brigade, koja će obuhvatiti sve postrojbe u gradu vezuju se za sjednicu koju su sazvali članovi Hrvatskog gospodarskog društva (održanu 29. svibnja 1992.), tijekom koje je osnovano HVO Sarajevo i imenovano Vijeće HVO-a Sarajevo. U rujnu je formiran Glavni stožer HVO-a Sarajevo, nakon pada sarajevskog prigradskog naselja Doglodi. No, važno je također spomenuti jednu važnu činjenicu kada je u pitanju ova brigada. Nakon napada na Ravno pripreme za obranu započele su još 1991. u okviru Hrvatskog gospodarskog društva BiH, koje je iniciralo osnivanje HVO-a Sarajevo, u cilju očuvanja hrvatske opstojnosti u glavnom gradu BiH, ali i ideja multikulturalnosti i multietničnosti.
Bez spomen-obilježja
Unatoč događajima koji su uslijedili krajem 1993. kada je brigada nasilno stavljena pod zapovjedništvo Armije RBiH i preimenovana u HVO brigadu “Kralj Tvrtko“, njezini pripadnici su i dalje sudjelovali u obrani grada. Kroz brigadu je prošlo oko 4000 ljudi, a 102 pripadnika dali su svoje živote u obrani Sarajeva. Prisjećajući se događaja od prije 20 godina, Antun Rill, predsjednik ŽO HDZ-a Sarajevo, tada sudionik dramatičnih događaja, kazao je: - S današnje vremenske distance, poslije 20 godina važno se podsjetiti na sve one koji su dali svoj život za grad Sarajevo i građane koji žive u njemu, među njima i Hrvati. U tom smisli treba odati priznanje i samoj brigadi HVO-a iz ratnih dana, jer oni su imali svoju zonu odgovornosti i izvršavali su zadaće u cilju obrane grada. O tome svjedoče i činjenice o 102 poginula pripadnika brigade kojih se sjećamo na današnji dan. Zaslužili su spomenik u gradu za koji su dali svoje živote, no oni ga još uvijek nemaju, a zaslužili su ga isto kao i ostali branitelji.
No posteno bi bilo da se krene prethodno od kalvarija hrvatskog puka u BiH koje je prouzrocilo hercegovacko \"celnistvo \" HDZ-a svojom totalno pogresnom politikom. Dajte prethodno da razjasnimo tko je to dao Bobanu mandat da umjesto Posavljaka odlucuje o sudbini njihovih ognjista ? Tko je to omogucio prodaju Srbima nafte po herecgovackim naftnim crpkama 92. godine kad se jako dobro da se ista prevozi do posavskih bojista gdje su ginuli hrvatski sinovi ? Tko je kriv za kalvariju Varesa i drugih mjesta gdje se svjesno kockalo sa Htvatima iz Bosne ? Do kad ce Bosna da glasuje a Hercegovina da vlada ? Imaju li odgovor na ta pitanja ove novine koje su Covicev press servis ?