Nakon šest knjiga na 11 jezika koje pokrivaju razdoblje od Osmanskog Carstva do 2008. godine, ponovno se pokreće projekt izučavanja povijesti jugoistočne Europe. Sukladno tehnološkim zahtjevima vremena, JHP 2.0 usmjeren je na angažiranje mlade i nove publike, prvenstveno u digitalnoj sferi.
Projekt nastavlja raniju misiju poticanja znanja i kreativnosti, kako povjesničara i nastavnika tako i umjetnika te novinara i svih koji žele promovirati demokratsku političku kulturu u jugoistočnoj Europi. U okviru projekta fokus je na kreiranju sadržaja na društvenim mrežama, videosnimkama, stripovima, člancima, akademskim studijama i nizu drugih sadržaja kako bi se potaknulo radoznalost, empatiju i kritičko razmišljanje o povijesti. Uz to, predviđena je i znanstvena konferencija o konceptu granica u JI Europi zakazana za svibanj ove godine.
Središnje pitanje na tom skupu bit će je li se regija emancipirala od težnje prema demokraciji i partikularizmu. Prof. Christina Koulouri iz Atene nastavlja voditi segment znanstvenog rada u okviru JHP-a, a Ditmir Bushati, bivši ministar vanjskih poslova Albanije, predsjedat će "Prijateljima JHP 2.0", skupinom akademika, diplomata i aktivista civilnog društva u JI Europi, koji vjeruju da ovaj projekt treba doprijeti do što većeg broja ljudi, posebno do mlade generacije. Projekt je nastao iz potrebe da se sagleda zajednička prošlost regije, posebno s gledišta njezina tumačenja u školama. Uočene su velike razlike u pristupu zajedničkoj povijesti, kako među zemljama susjedima tako i u okvirima jedne države.
Prilikom koncipiranja projekta vodilo se računa o razlikama u nastavnim programima i etnocentričnosti nastave uobičajene u svim zemljama ove regije te želji samih nastavnika da nastavu dopune materijalom koji će im biti lako dostupan. Projekt je u dosadašnjem iskustvu pokazao da nacija nije jedini mogući okvir za identificiranje, već da učenike treba motivirati da taj okvir prevladaju i prihvate ideju kako negdje može postojati i više identiteta koji se međusobno dopunjuju. U cilju kompatibilnosti riječ je o više ključnih tema moderne povijesti koje postoje u svim nastavnim programima zemalja u regiji JI Europe, od Osmanskog Carstva, preko nacije i države, Balkanskih ratova i Drugog svjetskog rata do razdoblja koje seže sve do tranzicijske faze u kojoj je većina država JI Europe. Na mrežnoj stranici www.jointhistory.net može se preuzeti digitalna verzija knjiga. Ovaj projekt realizira se uz podršku Ministarstva vanjskih poslova SR Njemačke.