Ako vam je ponekad teško zaspati, problem bi mogao biti u hrani koju konzumirate prije odlaska u krevet. Idete li spavati između 21 i 23 sata, ključno je kloniti se ovih stvari nekoliko sati prije.
"Svi smo čuli staru priču da određena hrana može izazvati noćne more, ali ono što jedete prije spavanja može na cjelokupnu kvalitetu sna", upozorio je Toby King, poznati zdravstveni savjetnik te je izdvojio pet naizgled bezopasnih namirnica koje bi mogle utjecati na vaše obrasce spavanja i sposobnost da utonete u san, piše Express.
Luk: Luk bi mogao biti krivac za narušeni san jer uzrokuje refluks kiseline ako legnemo ubrzo nakon konzumacije, kao i nelagodnu nadutost zbog fermentirajućih vlakana. "Luk je dvostruki problem kada je u pitanju san. Ne samo da može izazvati žgaravicu, već bi vas njegova fermentirajuća vlakna mogla ostaviti napuhnutima i uzrokovati vam nelagodu. Ako ste osjetljivi, najbolje je da ga potpuno izbjegavate navečer", objasnio je Toby.
Proteinski shakeovi: Što se tiče napitaka za izgradnju mišića, stručnjak je savjetovao da izbacite proteinski shakeovi prije spavanja. Iako bi vam oni mogli pomoći u obnavljanju mišića dok spavate, trebate biti oprezni jer isto tako mogu pojačati metaboličku aktivnost tijekom vašeg noćnog odmora. "Proteinski shakeovi izvrsni su za oporavak mišića, ali zaslađene proteinske napitke treba dulje probavljati te mogu poremetiti vaše cikluse dubokog sna i učiniti da se sljedeći dan osjećate omamljeno. Ako pijete proteine, pokušajte ih popiti rano tijekom dana za bolji san", rekao je Toby.
Fermentirano povrće: Fermentirano povrće kao što je kiseli kupus poznato je po tome što jača zdravlje crijeva, no Toby je savjetovao da ga se klonite navečer. "Trebali biste sačuvati svoje fermentirano povrće za obrok ranije tijekom dana jer noću može uzrokovati nadutost i probavne probleme zbog visoke razine probiotika i kiselosti", rekao je stručnjak.
Zreli sirevi: "Zreli sirevi poput parmezana, briea ili goude bogati su aminokiselinom koja se zove tiramin, a koja može potaknuti otpuštanje norepinefrina", objasnio je Toby. Sir može ometati opuštanje vašeg tijela te vam pružiti nalet energije kada vam je potrebna smirenost.
Tamna čokolada: Određeni sastojci u tamnoj čokoladi mogu vam pomoći pri spavanju, poput magnezija, triptofana i flavanola kakaa, ali tamna čokolada također može sadržavati stimulanse i treba je izbjegavati prije spavanja. "Tamna čokolada sadrži teobromin, prirodni stimulans, a začinjena tamna čokolada također uključuje kapsaicin koji može povisiti vašu tjelesnu temperaturu i ostaviti vas da se osjećate nemirno i znojno tijekom noći", zaključio je Toby.