Većina nas svoj dom uvijek čisti na isti način, rutinski i prema uhodanim pravilima, a pritom ne razmišljamo o tome da možda nešto činimo pogrešno ili da propuštamo detaljno očistiti neke dijelove stana ili kuće. A to može biti vrlo opasno i sa sobom nosi ozbiljne zdravstvene rizike za sve ukućane. Portal BestLife otkriva 11 svakodnevnih mjesta i predmeta koje možda čistite na pogrešan način i ne posvećujete im dovoljno pozornosti.
Kvake na vratima: Kvake bi se trebale čistiti barem jednom tjedno. Od obitelji do gostiju i dostavljača, razmislite o svim rukama koje svakodnevno dodiruju vaše kvake, upozoravaju stručnjaci. Površine koje često dira više ljudi legla su bakterija pa prilikom čišćenja obratite pozornost i na njih.
Prostor ispod namještaja: Kada ste posljednji put usisavali ili brisali prašinu ispod namještaja? Održavanje tih područja čistima smanjuje ukupnu količinu prašine u domu i olakšava alergije na prašinu, perut i pelud. Ako je namještaj pretežak za pomicanje, razmislite o usisavaču ili krpi s dugim nastavkom.
Perilica posuđa: Ako redovno ne čistite perilicu posuđa, vaše posuđe neće biti čisto. Nakon nekoliko ciklusa pranja svakako posvetite vrijeme čišćenju filtera i uklanjanju starih ostataka hrane i prljavštine. Za pranje same perilice koristite najtopliji ciklus pranja i dodajte snažno sredstvo za čišćenje, poput sode bikarbone.
Vrtni namještaj: Namještaj od pruća zahtijeva pažljivo čišćenje. Ako primijetite karakterističan miris plijesni, namještaju je potrebno dubinsko čišćenje, kažu stručnjaci. Pritom koristite otopinu od bijelog octa i tople vode te vodite računa o tome da prodre u sve slojeve. Za vidljive tragove plijesni koristite masku i zaštitne naočale te četkicu za zube kako biste očistili gljivice.
Ukrasni jastučići: Ukrasni jastučići prljaviji su nego što mislite, posebno ako imate djecu ili kućne ljubimce. Baš kao i kad je riječ o posteljini na kojoj spavate, i navlake s ukrasnih jastučića trebate redovito prati, barem svaka dva do četiri tjedna, dok se sami jastučići trebaju prati barem svaka dva mjeseca.
Sjenila za lampe: Sjenila i žarulje potrebno je temeljito čistiti svaki tjedan, pri čemu samo brisanje prašine neće biti dovoljno. Umjesto toga, koristite ljepljive valjke koji su izvrsni za uklanjanje prljavštine sa sjenila i posebno su korisni u domovima s kućnim ljubimcima.
Kante za smeće: Čišćenje kanti za smeće ključno je za sprječavanje nakupljanja bakterija, prljavštine i neugodnih mirisa. Učestalost čišćenja ovisi o broju ukućana i vašim kuhinjskim navikama, no detaljno očistite svoju kantu barem jednom mjesečno.
Prekidači za svjetlo: Brisanje prašine s prekidača nije dovoljno za uklanjanje bakterija s ovih često dodirivanih površina. Nužna je redovita dezinfekcija prekidača i ploča, a vidljiva prljavština i promjena boje jasan su znak da je tom detalju u vašem kućanstvu potrebna dubinska čistoća.
Držači za četkice za zube: Držači za četkice često su među najprljavijim predmetima u kući. Studija iz 2011. pokazala je da 27 posto držača sadrži koliformne bakterije, uključujući Salmonelu i E. coli, upozoravaju stručnjaci.
Daske za rezanje: Samo ispiranje daske za rezanje, posebno nakon rezanja sirovog mesa, može biti opasno. Važno je temeljito čišćenje i ribanje površine, upozorava zdravstvena struka koja savjetuje povremeno pranje dasaka u perilici posuđa.
Zavjese i draperije: Ako čistite oko zavjesa, a ne i njih, skupljate prašinu u svome domu. Koristite mekani nastavak na usisavaču ili ih operite ručno u blagom deterdžentu za osjetljive tkanine.