Vrućine nikako ne popuštaju, a atmosferu u Hercegovini dodatno podgrijala je unuka od Broza filmom “Neđo od Ljubuškog”. No, političko ozračje malo je olabavilo jer će se o rekonstrukciji vlasti odlučivati tek krajem kolovoza pa će državna kola voziti i dalje vlast koja nema parlamentarnu većinu. Iako je Doris Pack podijelila nove packe. Zastupnica Europskog parlamenta upozorila je bh. parlamentarce koji nemaju većinu u svojim parlamentima da budu parlamentarni i ne blokiraju volju parlamentarne većine. Jer parlamentarna kriza blokira procese koje je BiH dužna ispuniti prema Europskoj uniji.
Oči čitavog svijeta uprte su u London i Olimpijadu, a neki u BiH prave se Englezi i guraju svoje krugove. I drugove. Problemi u Federaciji BiH blokiraju i Republiku Srpsku pa Dodik zapjeva pjesmu “Ne dolazi u moj san”. Od čega neki u FBiH dobiju nesanicu. Većina političara ode na more, a kad se vrate s mora, mora se početi rješavati more problema na granici između BiH i Hrvatske na moru. Postavlja se pitanje čiji su Veliki i Mali škoj ili školj. Jedni bi Veliki i Mali škoj rješavali kao nekada SKOJ, drugima su dva školja kao dva školjavca krumpira. U Republici Hrvatskoj pitaju kako Bosna treba riješiti problem s Lijepom našom na moru. A sama Bosna bez Hercegovine ima mora koliko i Mađarska. Onda se oglase i oni koji kažu kako su ta dva škoja uvijek bila u Hrvatskoj. Oni koji nisu vukli keca iz povijesti znaju da se Zemlja humska, to jest Hercegovina, kroz povijest prostirala od Omiša do Kotora. BiH se poziva na sporazum Tuđman-Izetbegović, koji su potpisali još puno toga, do čega se malo drži.
Dubrovnik je Turskoj darovao područje Neuma, kao tampon zonu prema Mlečanima, tadašnjoj Europi, a u Kukuriku koaliciji smatraju da bi po tom tamponu trebalo prostrijeti asfalt. Dubrovačke ljetne političke igre nastavit će se i kroz vruću političku jesen, a čitav problem ipak bi se mogao premostiti Pelješkim mostom (dubrovačkog) uzdisaja.
Schengen stiže na bh. granice, a BiH nije riješila ni one avnojske. A valjalo bi konačno usvojiti i avnojska načela ravnopravnosti bh. naroda. Pa i manjina. Inače u Europu ne može. Nije vrag da bi se s BiH moglo dogoditi kao s Ciprom - pola u EU, pola ne. Ili kao s Mujom i Hasom kad su autobusom na kat putovali izvan granice BiH. Mujo je bio u „prizemlju“, Haso na katu, a kad je autobus stigao do graničnog prijelaza, Mujo viknu:
- Mi smo na granici, a gdje ste vi?!
Neki u BiH i dalje na sav glas pričaju o Zapadu, a šapuću o Istoku. Pa podsjećaju na onog Roma koji je nazvao radijsku postaju i izrazio glazbenu želju:
- Pustite mi “Ninu” od Džeja!
- Ne postoji “Nina” od Džeja – javljaju mu.
- Kako nemate onu od Džeja “Ni na istok, ni na zapad”? – uzvraća Rom.
Na koju će tko stranu i s koje strane će BiH u Europu nikad se ne zna. Postoji poslovica: Jarcu ne prilazi sprijeda, konju straga, a budali ni s jedne strane! Ali s koje strane u EU, pitanje je SAD, EU, Turske, Moskve…
Iz MMF-a upozoravaju kako BiH mora smanjiti javnu potrošnju, a ona se i dalje ponaša kao i prosječni njezin građanin koji kaže:
- Lovu koju ponesem za svaki slučaj potrošim u svakom slučaju!
Jednog takvog sinčić upita:
- Tata, jesi li i ti na Facebooku?
- Jok, ja sam na birou – objasni mu otac.
Predbračni ugovor daytonskog braka bio je nedovoljno jasan ili dovoljno nejasan pa se primjenjuje ili ne primjenjuje, kako se kojem partneru (ne)prohtije. Da ne bude kao s Mujom kad je u policijskoj postaji došao prijaviti nestanak svoje supruge.
- A kad je nestala? – pitaju ga u policiji.
- Prije, hik, deset dana – odgovori Mujo.
- I tek sad prijavljujete nestanak supruge, gdje ste bili do sada? – čude se policajci.
- Slavio s rajom u kafani – objasni Mujo.
Herc Iskrice
Mora od mora problema
Oči svijeta uprte u London i Olimpijadu, a bh. “Englezi” guraju svoje krugove
Još nema komentara
Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.