Umjesto stranačkih programa, vizija i strategija koje bi ponudile perspektivu u najmanje sljedeće četiri godine za koji mandat se bore, izborni stožeri političkih stranaka i predsjedničkih kandidata osmislili su iznimno prljave kampanje u kojima će se konkurencija pokušati diskreditirati na do sada neviđen način. Kako doznaje Večernjak u pravi specijalni rat uključene su profesionalne agencije, bivši obavještajci, stranački smutljivci koji su dobili zadaće skenirati sve osobe koje se nalaze na listama pojedinih stranaka konkurencije i zatim ih putem raznih medijskih kanala blatiti iako upravo njihovi ključni ljudi tvrde suprotno.
Tvrde suprotno
Upravo je to ključ svega onoga što su postavili kao dominantan dio svoje kampanje ključne hrvatske političke stranke, dva HDZ-a, HSP, dok se pak sukob za naklonost u HSS-NHI-ju pretvorio u stranački raskol. U načelu, svi stranački timovi naglašavali su da će predstaviti zašto su drukčiji od suparnika, naglašavajući ekonomske i socijalne programe. U gomili tih obećanja, doduše, samo i preostaje vođenje negativne kampanje. To je, prije svega, pokazatelj da stranke, a zanimljivo je da sve tri važnije stranke kod Hrvata dolaze s pozicija vlasti iako nisu u koaliciji, nemaju što koristiti kao potvrdu uspjeha u protekle četiri godine vladanja. Prema dostupnim informacijama, HDZ BiH će konkurencija prije svega nastojati diskreditirati napadima na njihova predsjednika Dragana Čovića i kandidatkinju za predsjednika Borjanu Krišto. Do sada su se Čoviću iz raznih ladica i krugova izvlačili potpisi na ćirilici, privatizacija Sokola. U posljednje vrijeme konkurencija pokušava uprti i prstom o tajnom dogovoru s Miloradom Dodikom.
Zbog toga se Borjanu Krišto već na stranačkim portalima i bliskim medijima naziva ‘prosrpskim’ igračem, a nedavno se čak u Mostaru pojavio i jumbo plakat HDZ-a na ćirilici. Iz drugih stranačkih tabora će se pozabaviti i tvrdnjama da je ova stranka leglo korupcije. Istodobno, doznaje se da će se upravo na HDZ 1990 konkurencija obrušiti navodima da su stranku osnovali kako bi fotelje popunili Božo i Damir Ljubić te predsjednički kandidat Martin Raguž.
Osobni napadi
Najviše je do sada upravo bilo povika na mlađeg Ljubića, a suština blaćenja HDZ-a 1990 svodit će se na podjelu poljoprivrednih poticaja, iznenadnu bliskost s čelnikom SDA Tihićem i potajni dogovor oko poslijeizborne prodaje vlasti te nedosljednost u politici. Za Raguža se nagovješćuje da će ga se diskreditirati zbog ‘partijske prošlosti’ i uloge u pokušaju spajanja dva HDZ-a.
Ni HSP BiH neće biti pošteđen udaraca ‘s lijeva’, napose predsjednik i premijer Zapadnohercegovačke županije te ministar obrazovanja Vjekoslav Čamber zbog tvrdnji o zloporabama oko podjele poticaja s tvrtkom Lijanovići. I Narodna stranka Radom za boljitak naći će se u istom košu, ali i zbog problema u tvrtki Lijanovići. I zato su više nego u pravu biskupi koji su upozorili na neodgovornu hrvatsku politiku koja vrijeme i novac poreznih obveznika koristi za sve drugo umjesto za osiguranje strategije opstanka najmalobrojnijeg naroda.