Očita nemogućnost političkih lidera da postignu dogovor o formiranju državne vlasti, proizvela je situaciju u kojoj se sve češće kao moguće rješenje za izlazak iz postojeće pat-pozicije spominje održavanje prijevremenih, odnosno izvanrednih izbora.
Otvoreno je o tome progovorio predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić, a i lider SDA Sulejman Tihić kaže kako je i on spomenuo takvu mogućnost na sastanku u Brčkom, kada je postalo izvjesno da dogovor o uspostavi Vijeća ministara neće biti postignut. Navršava se godinu dana od održavanja općih izbora i sam podatak da u tom razdoblju nije uspostavljena vlast na državnoj razini, te da je upitna legalnost one na federalnoj razini, dovoljan je za razmišljanje o prijevremenim izborima.
OHR zasad šuti
Temeljni problem je što ne postoji zakonska osnova za raspisivanje izvanrednih ili prijevremenih izbora, osim u situaciji kada je neko zakonodavno tijelo raspušteno sukladno Ustavu. Iz toga proizlazi da bi se prije raspisivanja izvanrednih izbora morao promijeniti zakon. Druga mogućnost je da visoki predstavnik iskoristi svoje ovlasti i raspiše izbore, o čemu u OHR-u, barem zasad, ne žele govoriti. Glasnogovornik Mario Brkić kazao nam je jučer da OHR ne želi komentirati medijske spekulacije o ovoj temi.
No, visoki predstavnik sigurno nije sasvim isključio takvu mogućnost, iako je teško očekivati da bi povukao potez u tom smjeru bez prethodno osigurane suglasnosti ključnih političkih aktera u zemlji. Bez obzira na Komšićevu izjavu i Tihićevu ponudu u Brčkom, takve političke suglasnosti o održavanju prijevremenih općih izbora, zajedno s redovitim lokalnim izborima na jesen iduće godine, još uvijek nema. Dopredsjednik SDP-a Damir Hadžić naglasio je da bi novi izbori donijeli određene promjene u odnosima političkih stranaka, ali ne i kada su u pitanju principijelni odnosi vezani uz uspostavu vlasti.
Eskalacija krize
U HDZ-u BiH smatraju da novi izbori, posebno po postojećem izbornom zakonu, ne bi donijeli značajnije promjene. Dužnosnici iz ove stranke ustvrdili su kako problem nije u rezultatima prošlih izbora nego što te rezultate neke stranke uopće ne poštuju.
Iako je mnogo dvojbi oko korisnosti eventualnih izvanrednih izbora, ne treba zanemariti činjenicu da sadašnje stanje vode daljnjoj eskalaciji krize, pa čak i raspadu Federacije BiH kao jednog od dva bh. entiteta. Mnogi upozoravaju da su politički odnosi Hrvata i Bošnjaka na najnižoj razini od uspostave Federacije.
Da bi promjenili izborni zakon prvo se morate promjeniti Vi Hrvati i shvatiti da živite u svojoj Državi BiH , biti konstruktivni i odgovorni u svom političkom djelovanju , poraz prihvatiti kao i pobjedu , ne diskriminisati svoje sunarodnike ,, a svoje političke protivnike kao što je HSP , dokučit činjenicu da nisi \"bogom dat \" i da postoje i Hrvati koji ne misle kao Hercegovci i da postoje Hrvati koji su takođe legitimni ..... Prihvatiti 11 od 12 ponuđenih mijesta , a ne tražiti sve za sebe , kad sve ovo ispunite imaćete puno pravo da kao ozbiljan faktor nešto i tražite !