U nedjelju se u svoj dom vratila obitelj iz sjeverne Arizone koja je tjednima bila izgubljena na moru u brodu u svom pokušaju da napuste SAD zbog toga što se američka vlada miješa u religiju, piše The Washington Post.
26-godišnja Hannah Gastonguay rekla je u subotu da je zajedno sa suprugom odlučila vidjeti "kamo će ih Bog odvesti" kada su u brod stavili svoje dvoje malene djece i svekra i odlučili u svibnju isploviti iz San Diega prema maloj otočnoj državi Kiribati.
Oluje oštetile brod
Nakon nekoliko tjedana putovanja zahvatile su ih oluje koje su oštetile maleni brod te su bili prepušteni nošenju struja bez mogućnosti utjecaja na smjer kojim će ploviti. Spasili su ih venecuelanski ribari koji su ih prebacili na japanski teretni brod, a on je prevezao čileansku luku San Antonio. Let u domovinu im je dogovorilo američko veleposlanstvo u Čileu.
Putovanje od nekoliko mjeseci bilo je "poprilično uzbudljivo" i "pomalo zastrašujuće u nekim trenucima", kazala je Gastonguay AP-u. Rekla je da su znali kako je Kiribati jedna od najmanje razvijenih država u svijetu te je to bio jedan od razloga što su se odlučili na putovanje u tu otočnu državu.
"Kao kršćani mi ne vjerujemo u pobačaj"
Tvrdi kako je njezinoj obitelji smetala kontrola koju provodi američka Vlada. - Kao kršćani mi ne vjerujemo u pobačaj, homoseksualnost i crkvu koju kontrolira država - kazala je i dodala kako u SAD-u crkve nisu samostalne sugerirajući da se vlada zakonima upliće u vjersku neovisnost. Rekla i da ih smeta što su bili prisiljeni "plaćati poreze ih kojih se potom financiraju pobačaji s kojim se ne slažu".
Članovi obitelji ne pripadaju niti jednoj crkvi, ali Hannah Gastonguay ističe da njihova vjera proizlazi iz čitanja Biblije i kroz molitvu. - Biblija je poprilično jasna - kaže Hannah. Obitelj se u studenom preselila iz Ash Forka u San Diego gdje su živjeli na brodu i pripremali se za isplovljavanje. Na brodu je rodila i njihovi kćer, sada staru osam mjeseci.
Ostali bez hrane, samo "na sokovima i medu"
U svibnju su se na more otisnuli Hannah, njezin 30-godišnji suprug Sean, njegov otac Mike te kćerke, trogodišnja Ardith i beba Rehab. 91 dan su proveli na moru. - Krstarili smo, a kada smo izašli na otvoreno more oluje su slijedile jedna za drugom - kazala je Hannah te dodala da im je brod u njima bio oštećen te su se odlučili promijeniti smjer prema otocima Marquesas. No, brod je bio sve više oštećen te ga više nisu mogli držati smjer.
Na oceanu su potom proveli oko dva mjeseca, a u jednom trenutku su ostali bez hrane samo "na sokovima i medu". Kako bi se prehranili, hvatali su i ribe, ali pomoć drugih brodova nije stizala. - Ipak, nismo vjerovali da ćemo umrijeti ili da će nam se nešto dogoditi. Vjerovali smo da će nas Bog voditi - kazala je Hannah. Na kraju ih je primijetio helikopter sa obližnje venecuelanske ribarice.
- Kapetan nas je pitao znamo li gdje smo. Vi ste usred ničega - prepričala je razgovor Hanna. Obitelj se na kraju puta vratila u Arizonu, ali već priprema "novi plan".
>>Tijela 6 imigranata poginulih u brodolomu nađena na plaži u Italiji
Preuzeto sa www.vecernji.hr