Prema istraživanju, građani u BiH najviše povjerenja imaju u medije, potom u nevladine organizacije, zatim u međunarodne institucije, pa vjerske organizacije, dok najmanje vjeruju političarima, političkim strankama i institucijama vlasti. U istraživanju je sudjelovalo 500 ispitanika iz oba entiteta, svih nacija i oba spola, a rezultati su mnogo bolji nego 2010. godine. Inače, američka nevladina organizacija Freedom House, koja prati stanje građanskih sloboda u svijetu, objavila je godišnji izvještaj o slobodi medija u kojem ističe da je 2010. bila godina u kojoj je pristup slobodnim medijima imao najmanji broj ljudi na svijetu u više od deset godina.
U izvještaju “Sloboda medija 2011.: Globalno istraživanje neovisnosti medija”, koje pokriva 196 zemalja svijeta i odnosi se na 2010., Bosna i Hercegovina je svrstana na 96. mjestu i ukupnom ocjenom 48.
Istraživanje je utvrdilo da samo 15 posto svjetskog stanovništva živi u zemljama sa slobodnim medijima, dok 42 posto imaju djelomično slobodne medije, a 43 posto žive u zemljama s neslobodnim medijima.
Freedom House daje ukupnu ocjenu od 0 (najbolje) do 100 (najgore) na temelju 23 metodološka pitanja i 109 pokazatelja. Zemlje imaju “slobodne” medije s ocjenama od 0 do 30, “djelomično slobodne” od 31 do 60 i “neslobodne” od 61 do 100. Hrvatska je svrstana na 85. mjesto s rejtingom 41 i statusom zemlje s “djelomično slobodnim” medijima. Napredak je zabilježen u Moldaviji te Gruziji i Kirgistanu. Azerbajdžan, Kazahstan i Rusija ostaju zemlje sa zabrinjavajućim stanjem medijskih sloboda, a značajni negativni trendovi zabilježeni su u Mađarskoj i Ukrajini.
Iza Hrvatske su Makedonija i Bosna i Hercegovina na 96. mjestu i ukupnom ocjenom 48, Albanija 102. s 50 i Kosovo na 104. mjestu s rejtingom 51.
Vrh svjetske ljestvice slobode medija i ove godine drže skandinavske zemlje na čelu s Finskom i ocjenom 10 te Norveškom i Švedskom s ocjenom 11, a začelje pripada Burmi, Eritreji, Libiji.