Umjesto u Franjevačkoj galeriji u Širokom Brijegu, gdje je uskoro trebala biti otvorena izložba, 13 umjetničkih slika rađenih tehnikom ulja na platnu grudskog slikara Bogdana Jurčića završilo je u rukama još uvijek nepoznatih kradljivaca.
Izložba odgođena
Kako stoji u službenom policijskom izvješću, u noći s ponedjeljak na utorak nepoznati počinitelj, ili više njih, provalio je u obiteljsku kuću u mjestu Ružići, općina Grude, vlasništvo Bogdana Jurčića, te je iz iste otuđio televizor i 18 umjetničkih slika, i to 13 slika Bogdana Jurčića i pet slika drugih autora. Vrijednost slika procjenjuje se od 100 do dvije i više tisuća maraka. Nepoznati kradljivci uzeli su i vrlo vrijedne slike poznatih hrvatskih likovnih umjetnika, kao što su u prvom redu Zorica Turkalj (Makovi i ivančice u žitu, ulje na platnu, Stari grad Zagreb) te Mario Tomas (Posavski nokturno, pastel). Otuđene su i slike poznate primoštenske zaljubljenice u likovnu umjetnost Lidvine Erl Luketa koja je još davne 1971. godine započela projekt “More, ljudi, obala”, ili kako su je desetljećima nazivali Primoštensku likovnu koloniju. Od ove autorice ukradena je slika Šterna, ulje na platnu, (kamena kuća sa šternom, tj. čatrnjom, sivosmeđih boja. Ukradena je slika manje poznate likovne umjetnice Marice Ciglečki: Gospa, ulje na platnu. Radi se o vrlo velikoj vrijednosti umjetnina, i istraga je u tijeku, bio je kratak odgovor Damira Čuture, glasnogovornika MUP-a ZHŽ-a. Autor slika Bogdan Jurčić morat će svoju planiranu izložbu u Franjevačkoj galeriji u Širokom Brijegu odgoditi dok se njegova autorska dijela ne pronađu. U BiH ni na jednoj razini vlasti nema specijalizirane institucije koja bi mogla primjereno registrirati, a kamoli raditi na suzbijanju ilegalne trgovine umjetninama, antikvitetima ili arheološkim nalazima, kao da ovaj oblik kriminala uopće i ne postoji.
Policija nema stručnjake
Prema istraživanju Centra za istraživačko novinarstvo, opravdanje za ovakvo stanje donekle postoji u organizaciji države BiH. Ona, kao što je poznato, nema državno ministarstvo unutarnjih poslova, ali zato ima dva entitetska, policiju Distrikta Brčko i deset županijskih ministarstava unutarnjih poslova, te nekoliko ministarstava i institucija koje su podijelile nadležnost za ovu oblast na raznim razinama vlasti. Teško je očekivati od tako organizirane policije da razvija specijalnosti vezane uz poznavanje vrhunske umjetnosti i složenog lokalnog i međunarodnog “crnog tržišta” umjetnina i arheoloških artefakata. Razlozi neorganiziranosti policije malo zanimaju mnoge trgovce i kolekcionare umjetničkih radova, antikviteta i arheoloških artefakata.