Zadnje zasjedanje Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) pokazalo je da međunarodna zajednica ozbiljno shvaća probleme u BiH, iako nema naznaka aktivnog uključivanja u njihovo rješavanje. Francuski veleposlanik u BiH Roland Gilles za Večernji list ističe kako je, za razliku od vremena kada je potpisivan Daytonski sporazum ili nametan Statut grada Mostara, danas pravi trenutak da bosanskohercegovački političari preuzmu odgovornost za rješavanje problema.
• Kakva su Vaša očekivanja od nove vlasti u BiH? Jesu li zaključci PIC-a dovoljna poruka međunarodne zajednice bh. vlastima?
-Očekivanja Francuske, zajedno s drugim članovima međunarodne zajednice su jasna - da svi bosanskohercegovački političari ispune obveze koje su preuzeli pred svojim biračima i europskim dužnosnicima. Izgubljeno je suviše mnogo vremena. Kao prioritet mi očekujemo prijenos u Ustav presude „Sejdic - Finci”, čiju treću godišnjicu ćemo „proslaviti” za nekoliko dana. Ako smo prihvatili činjenicu da je formirana nova vlada i njene namjere da poboljša ekonomiju, s izuzetnom pozornošću ćemo promatrati nacrte zakona koje će ona prodložiti, naročito u oblasti pravne države; pazit ćemo da razdvojenost vlasti i neovisnost središnjih institucija, kao što su Središnje izborno povjerenstvo, VSTV i Centralna Banka BiH, budu sačuvane.
• Kakav je stav Francuske oko najavljenog procesa reorganizacije entiteta Federacije BiH? Na što bi, po Vašem mišljenju, trebalo staviti naglasak u ovom procesu?
-Vezano uz federalne institucije, ponovit ću da je potrebna reforma i mi ćemo podržati svaki potez koji vodi razmišljanju u pravcu pojednostavljenja i racionalizacije Federacije. Jasno je – to je jednostavno pitanje zdravog razuma – da funkcioniranje Federacije danas treba reformirati, zbog prevelike složenosti usljed broja županija i financijskog troška.
Ostatak intrevjua pročitajte u današnjem tiskanom izdanju Večernjeg lista.