Za većinu radnika, učenika i studenata u Federaciji BiH u srijedu je neradni dan, jer se u ovom entitetu obilježava Dan državnosti Bosne i Hercegovine.
Štoviše, većina škola i fakulteta u dijelovima Federacije s većinskim bošnjačkim stanovništvom odlučili su neradnu srijedu spojiti s predstojećim bajramskim blagdanima, pa će im prvi naredni radni dan biti tek ponedjeljak, 30. studenoga.
Blagdan koji se obilježava u znak sjećanja na Prvo zasjedanje ZAVNOBiH-a 1943. godine u Mrkonjić-Gradu, vlasti Republike Srpske ne priznaju kao državni praznik, pa je u tom bh. entitetu u srijedu uobičajen radni dan.
Razlike u prihvaćanju ovog praznika najočitije su u državnim institucijama, gdje radi skoro 22.000 ljudi iz oba entiteta. S posla će sutra izostati državni i drugi službenici iz Federacije BiH, dok će njihove kolege iz RS-a uredno doći na posao.
U nekim slučajevima će se čak dogoditi da jednom broju službenika iz istog ureda sutra bude radni, a drugima neradni dan.
Ovakva praksa na sceni je već godinama i očito je da se neće promijeniti sve dok se ne usvoji novi državni zakon o praznicima i neradnim danima.
Do tada će samo dvojica članova Predsjedništva BiH, oni iz Federacije, priređivati svečani prijem u povodu Dana državnosti. Željko Komšić i Haris Silajdžić domaćini su večerašnjeg prijma za domaće dužnosnike, predstavnike diplomatskog zbora i osobe iz javnog i kulturnog života Bosne i Hercegovine.
Kao i prethodnih godina, srpski član državnoga Predsjedništva Nebojša Radmanović neće nazočiti ovom događaju. Izvjesno je da će poziv za dolazak na prijam ignorirati i svi drugi srpski dužnosnici u tijelima vlasti BiH.
RS priznaje 25. studenoga kao važan datum iz antifašističke prošlosti BiH, ali smatra da je njegov značaj djelomično devalviran raspadom bivše Jugoslavije.