Izvješće koje su načinili obavještajci SAD-a pokazuje kako Kina i Rusija troše jako puno vremena na špijuniranje putem interneta odakle kradu povjerljive ekonomske, gospodarske i tehnološke informacije, javlja FoxNews.
U izvješću piše kako je otprilike 398 milijardi dolara izgubljeno putem ukradenih informacija i nastavlja se da kako dok se mobilna industrija bude razvijala stranim agentima će biti sve lakše doći do informacija.
Vladine agencije, privatne kompanije, fakulteti i razne druge institucije bile su mete napada hakera iz Kine, piše u izvješću za koje su informacije prikupljali agenti iz 13 državnih agencija u posljednje 2 godine.
Navodi da također da kineske obavještajne službe, ali i privatna poduzeća, iskorištavaju kineske građane koji imaju pristup korporativnim mrežama kako bi preuzeli poslovne tajne pomoću prijenosnih medija uređaje ili e -pošte.
Što se tiče Rusije, u izvješću je navedeno da je 10 ruskih obavještajnih službenika uhićeno u lipnju 2010. godine, a imali su zadatak prikupljati gospodarske i tehnološke informacije.
– Krađa povjerljivih informacija prijetnja je za našu nacionalnu sigurnost i uzrokuje neprocjenjivu štetu globalnom gospodarstvu – rekao je zastupnik obavještajne agencije u SAD-u, Mike Rogers.
– Američki saveznici u Aziji i Europi moraju se uključiti kako bi zajedno izvršili pritisak na Peking, kako bi se stalo na ilegalnom ponašanju – dodao je Rogers te je pozvao Obaminu administraciju da se javno obračuna s Pekingm.
U izvješću se, još upozorava, da strane zemlje mnoge informacije mogu saznati i od aktivista, odnosno putem društvenih medija, misleći pritom na organizaciju Wikileaks.
Preuzeto sa www.vecernji.hr