Stranka demokratske akcije (SDA) neće blokirati usvajanje državnog proračuna u Domu naroda, iako će troje bošnjačkih izaslanika iz njezinih redova glasovati protiv predloženog proračuna, doznaje Večernjak u vrhu ove stranke.
Blokada proračuna
Svojim nedolaskom na sjednicu Doma naroda kada se bude odlučivalo o prijedlogu proračuna Sulejman Tihić, Nermina Kapetanović i Halid Genjac mogu blokirati usvajanje ovog dokumenta. Nemoguće je održati zasjedanje bez prisustva natpolovične većine u svakom od klubova naroda. Kako SDA ima tri od pet izaslanika u Klubu Bošnjaka, njihovo nepojavljivanje na sjednici stopiralo bi i usvajanje proračuna. Takav scenarij, ipak, nećemo gledati.
SDA neprihvatljiv
SDA i dalje ostaje pri stavu da je predloženi proračun neprihvatljiv, ali neće blokirati njegovo usvajanje. - Naši izaslanici u Domu naroda će glasovati protiv, ali neće bojkotirati sjednicu. Ostale stranke, ako se usuglase, i bez naših glasova mogu usvojiti ovakav proračun. Mi se iz poznatih razloga ne slažemo s ovakvim proračunom, a kako nema izgleda da bi globalni fiskalni okvir mogao biti korigiran, jasno je da niti proračun ne može pretrpjeti preinake koje bi nas nagnale da podržimo proračun. Ovako će politička i svaka druga odgovornost biti na strankama koje su pristale na ovakav globalni fiskalni okvir i proračun - kaže naš sugovornik iz vrha SDA. U ovoj stranci i dalje odbacuju tvrdnje da je i Sulejman Tihić pristao na globalni fiskalni okvir koji je utvrdilo Fiskalno vijeće BiH. Nepobitno su, kažu, utvrdili da su potpis na ovaj dokument stavili državni i entitetski premijeri, među kojima nema nikoga iz SDA. Posebno su ljuti na federalnog premijera Nermina Nikšića koji je, kažu, zaobišao Vladu Federacije Bosne i Hercegovine kada je donosio odluku o prihvaćanju globalnog fiskalnog okvira.
Uzdrmani odnosi
- Postoje pisani dokazi da se Vlada Federacije Bosne i Hercegovine nije izjašnjavala o prihvaćanju ovakvoga globalnoga fiskalnog okvira i da je premijer samo usmeno informirao ostale članove Vlade o tome. Takvo ponašanje je neprihvatljivo jer da je bilo izjašnjavanje, ministri iz SDA bi vrlo jasno bili protiv prihvaćanja takvog dokumenta - kaže naš sugovornik. Očito je da je situacija oko proračuna i globalnog fiskalnog okvira dodatno uzdrmala odnose između SDP-a i SDA, što potvrđuje i izjava Zlatka Lagumdžije da protivnici usvajanja proračuna “pucaju” u državu Bosnu i Hercegovinu. Iako naš sugovornik kaže kako SDA nema namjeru istupiti iz vladajuće koalicije, lako bi se moglo dogoditi da ostalih pet stranaka isključe SDA iz državne vlasti.