Više od dvije stotine radnika kombinata Bratstvo prosvjedovali su pred zgradom Vlade SBŽ-a tražeći novac od tzv. iračkog duga kako bi uvezali radni staž za oko dvije tisuće radnika. Brzojave potpore poslali su im i radnici Pretisa iz Vogošće, Holdinga BNT iz Novog Travnika te Udruženje metalaca FBiH. Ulazak specijalaca u zgradu Vlade popraćen je zvižducima. Prosvjedi se nastavljaju, a u četvrtak je planiran pred zgradom Vlade FBiH u Sarajevu. Metalna ograda, brojni policajci, a poslije i specijalci branili su vlast SBŽ-a od šačice radnika kombinata Bratstvo koji su došli tražiti svoja zakonom zajamčena prava.
Upad specijalaca
Posebno ih je pogodilo kad su u zgradu Vlade upali i specijalci misleći da će biti nasilja i vandalizma od radnika. Radnici su tražili da im se obrati još uvijek aktualni predsjednik Vlade SBŽ-a Salko Selman, ali su svi ministri sat ranije napustili zgradu, među njima i on. - Ovdje nismo došli praviti nikakve skandale, samo tražimo ostvarenje svojih prava. Tužno je i žalosno da nam se ne želi obratiti premijer Selman koji je ovdje zbog nas.
Pred zgradu Vlade dolazit ćemo svaki dan, a u četvrtak idemo u Sarajevo pred zgradu Vlade Federacije BiH jer je Vlada naš zarađeni novac u Iraku dijelila kompanijama koje uopće nisu vidjele Irak, a kamoli tamo radile, izjavila je Gordana Čurćić, zamjenica predsjednika Udruge radnika neriješenog radno-pravnog statusa MMK Bratstvo. Dok su specijalci ulazili u zgradu Vlade, jedan radnik je vikao: - Pošteni se nikad nisu zagrađivali, samo lopovi.
Na skupu smo susreli i radnika koji je u pogonu Kovačnice radio 13 godina, a radni staž mu nije uplaćen ni za jedan dan. - Molio sam ljude koji su bili mjerodavni za uplate staža. Pola sredstava da ja uplatim od sebe, a pola oni. Nisu ni tada pristali, jednostavno su me odbili. Kažu možeš doći samo po knjižicu, kaže Adnan Zukan, bivši radnik Kovačnice BNT. Enes Brljak je bivši zaštitar BNT: - Poslije rata pozvali su nas na posao.
Prodaja poduzeća
Kao razvojačeni branitelj radio sam bez ikakvih plaća i naknada pet godina. Nakon toga dali su me na čekanje. Nemam ni mirovinsko ni zdravstveno osiguranje. Preživljavam radeći na dnevnicu kod drugih ljudi. Problem ne samo kombinata Bratstvo i njegovih radnika, nego državnog kapitala u cijeloj Federaciji BiH je što je prodaja izvršena kroz javni upis dionica. Fondovi su postajali vlasnici državnog kapitala tako što bi od građana pa i radnika otkupili certifikate za dva ili tri posto njihove vrijednosti i tako kupovali državni kapital. Kako još nije usvojen zakon o reviziji privatizacije, još dugo će se povlačiti ovaj problem a radnici će i dalje svoja prava tražiti na ulici.