Nad Jadranom su sinoć "harali" superćelijski oblaci koji su osim kiše i pljuskova donijeli i spektakularan svjetlosni doživljaj, piše Crometeo čiji članovi su snimili fantastične fotografije i snimke munja.
U nekim dijelovima Dalmacija "noć se pretvorila u dan", a najjači oblak se razvio na istočnom dijelu Mosora i omiškom području. Bljeskanje iz naelektriziranog oblaka bilo je češće od jednom u sekundi.
Kišni rujan
Intenzivni atmosferski procesi u Dalmaciji bili su potaknuti dolaskom vrlo nestabilne zračne mase nad još uvijek topli Jadran čije su površinske temperature i do vrlo toplih 25 stupnjeva Celzijevih. U nekim dijelovima Dalmacije kiša do jučer nije pala više od dva mjeseca.
Srijeda je i u drugim dijelovima Hrvatske donijela obilne oborine, a u nekim dijelovima Kvarnera i Gorskog Kotara količina oborina u rujnu već je premašila 100 litara po metru kvadratnom. Prema podacima mreže Pljusak.com, od 1. do 12. rujna, najviše kiše je palo u Kukuljanovu, 108mm, a potom u Čavlima, 106mm.
U nekim krajevima je samo tijekom jučerašnjeg dana palo više od pola mjesečnog oborinskog prosjeka za rujan. Na meteorološkoj postaji Zadar Poluotok palo je 58mm oborine. Slijede Rijeka Kampus s 56, Cista Velika 55, Žrnovnica 53, Roč 51, Kukuljanovo 50, Livade, Njivice (Krk) i Krvavica 47.
>>Pula potopljena, pijavice harale Dubrovnikom i u Istri!
Preuzeto sa www.vecernji.hr