RADE BOŠNJAK

Sporazum dva HDZ-a dobio je 95-postotnu potporu naroda

rade
VL FOTO
23.11.2010.
u 08:43

- Samo dogovorom tri konstitutivna naroda u BiH moguć je rasplet stanja - smatra Bošnjak

Potpredsjednik HDZ-a BiH i saborski zastupnik u Republici Hrvatskoj Rade Bošnjak otvoreno govori za Večernji list o sporazumu s HDZ-om 1990, ustavnoj reformi, položaju Hrvata u BiH, Saboru, odnosu Republike Hrvatske prema BiH...

Vaša je stranka odobrila sporazum s HDZ-om 1990. Kako ga Vi tumačite - zaokretom, iskrenim partnerstvom ili putem za ujedinjenje dviju stranaka, kako ga neki tumače?

Sporazum je dobio jednoglasnu potporu Predsjedništva stranke kao i predsjednik dr. Dragan Čović za daljnje aktivnosti koje proistječu iz potpisanoga sporazuma. Ovaj sporazum je sporazum o partnerstvu i suradnji dviju stranaka o najvažnijim pitanjima od interesa za hrvatski narod u BiH, a to su Ustav BiH, Izborni zakon BiH i uspostava vlasti na svim razinama u BiH. Nemam ni jedan razlog da se ne vjeruje da je to sporazum o iskrenom partnerstvu.

Postoje li razlike između dvije stranke u pogledu ustavnih reformi, neki tu pokušavaju tražiti nesporazume oko statusa Republike Srpske?

Sporazumom je vrlo precizno rečeno da su stranke potpisnice suglasne da se ustavna jednakopravnost hrvatskog naroda može osigurati samo reformom Ustava i novom teritorijalnom organizacijom koja će uključivati utemeljenje federalne jedinice s hrvatskom većinom, koja će u sebi sadržavati trodiobu vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudbenu. Može se slobodno reći da je ovaj sporazum dobio 95-postotnu potporu hrvatskog naroda kao i hrvatskih institucija. Ovo je presudno vrijeme za nas Hrvate u BiH, vrijeme u kojem se okupljaju hrvatske političke stranke, udruge, institucije, Katolička crkva i svi koji hrvatski misle znajući da samo sjedinjeni oko ključnih pitanja možemo dosegnuti ustavnu i svaku drugu ravnopravnost s druga dva naroda u BiH. Jadni su oni koji traže nesporazume u najvrjednijoj nacionalnoj stvari u posljednjih petnaest godina.

BiH je preživjela 15 daytonskih godina. U kojem pravcu vidite mogući rasplet, je li realistično očekivati da Sarajevo podupre stvaranje većinske hrvatske federalne jedinice u BiH?

Rasplet stanja u BiH je jedino moguć preko međusobnog dogovora triju konstitutivnih naroda o zajedničkoj budućnosti u BiH i budućnosti BiH. Sarajevo će se prije ili poslije morati suočiti s realnošću želi li graditi demokratsku i europsku Bosnu i Hercegovinu i revidirati politiku maksimalizma na štetu drugih i jednakih te prihvatiti realnost bez kojeg Bosna i Hercegovina nije moguća.

Prije nekoliko dana obilježena je 19. obljetnica Hrvatske zajednice Herceg Bosne, a dio sarajevske javnosti pokušao je Hrvatima nametnuti kolektivnu krivnju. Imaju li se Hrvati razloga osjećati krivim zbog Herceg Bosne?

Ne, dapače! Hrvati imaju razloga osjećati se ponosnim zbog Herceg Bosne jer je ona bila braniteljica Bosne i Hercegovine, utočište i nada svima progonjenima i nezaštićenima, ali i okvir i sredstvo za obranu hrvatskog naroda od agresora na BiH. Hrvatski narod je najbolje kazao osjeća li se krivim ili ponosnim zbog Herceg Bosne dajući potporu sporazumu između HDZ-a BiH i HDZ-a 1990.

Postoje medijska nagađanja da SDP po svaku cijenu nastoji izbaciti oba HDZ-a iz vlasti. Je li to danas realno i kako gledate na takvu politiku?

Postojao je takav plan još puno prije izbora, koji je predvodio SDP, no izborni rezultati i sporazum dva HDZ-a učinio je taj plan neostvarivim. Danas je razvidno jasno da neće biti moguće formirati vlast ni na jednoj razini u BiH bez HDZ-a. Politika SDP-a, u okolnostima neriješene ustavne pozicije hrvatskog naroda u BiH, ne vodi BiH u budućnost nego u prošlost. Politika koja se ne zasniva na realnosti po svim pitanjima, a posebice po najvažnijim pitanjima, nema budućnost. Međutim, gora od toga je činjenica da SDP svojom politikom šalje poruku hrvatskom narodu kako nema što tražiti u BiH, da u njoj nije prihvaćen kao narod i da nije jednak s drugim konstitutivnim narodima. Naš odgovor je: Bosna i Hercegovina je i hrvatska zemlja, u njoj želimo živjeti u miru s drugim i drukčijim, izgrađivati BiH kao demokratsku i europsku, modernu državu jednakopravnih naroda i građana na dobrobit svih koji u njoj žive i žele živjeti. Za takvu BiH ćemo se boriti i u konačnici izboriti.

Vaše se ime spominjalo u dijelu javnosti kao potencijalnog premijera Hercegovačko-neretvanske županije. Hoćete li biti na čelu ove vlade?

To su zlurade konstrukcije onih kojima smetamo kao homogena i jaka stranka. Nigdje nije bilo riječi o tomu, no bez obzira na to, ja nisam kandidat za tu poziciju i neću biti na čelu te vlade.

Ako nemate te ambicije, vidite li sebe u strukturama vlasti u BiH nakon uspostave vlasti?


Još je rano govoriti o bilo kakvim pozicioniranjima. Kada dođe vrijeme, stranka će o tome odlučiti.

Danas Hrvatski sabor glasuje o proračunu za 2011. Hoće li HDZ-ova koalicija imati potrebnu većinu za usvajanje proračuna i kako će proći Hrvati u BiH po njemu u idućoj godini u usporedbi na tekuću?

Većina - HDZ i koalicijski partneri - nije upitna, što znači da će RH danas dobiti proračun za 2011. godinu. Proračunska projekcija predviđa oporavak hrvatskoga gospodarstva i rast BDP-a u 2011. god. 1,5 %, u 2012.god. 2,0 % te u 2013.god. 2,5 %. Iako su sredstva na mnogim stavkama znatno smanjena, ukupna sredstva za Hrvate izvan RH povećana su za 7,3 milijuna kuna u odnosu na državni proračun za 2010. Samo za zdravstvo povećanje je za 3 milijuna kuna, a ostatak se odnosi na sve druge stavke. Sredstva planirana za Hrvate izvan RH dominantno se odnose na Hrvate iz BiH.

Kako gledate na trenutačna previranja koja se događaju u HDZ-u Hrvatske, hoće li vladajuća koalicija dočekati sljedeće izbore?

Vladajuća koalicija je prošla najteža vremena, a usvajanjem proračuna još jednom i definitivno će pokazati da je stabilnost neupitna i još jednom i konačno razočarati one koji se nadaju ili priželjkuju pad Vlade. HDZ u RH prolazi doista kroz teško razdoblje, ali i pokazuje snagu noseći se s tim poteškoćama. Mislim da je predsjednica HDZ-a i premijerka RH Jadranka Kosor iznenadila mnoge čvrstinom i snagom te pokazala djelom da će HDZ-ov brod prevladati i ovu oluju.

Skoro godinu i pol dana strategija i Deklaracija o položaju Hrvata varira na saborskim zasjedanjima od 25. do 48. točke dnevnog reda. Može li se očekivati skoro donošenje ovih dokumenata?

Još je u pripremi, iako pred završetkom, Strategija odnosa RH prema Hrvatima izvan RH koja će uključivati i donošenje zakona o provedbi strategije. Očekuje se okončanje izrade ovih dokumenata u ovoj godini, a potom rasprava u Saboru i usvajanje. Deklaracija će biti usklađena sa strategijom i zakonom i mišljenja sam da će u raspravu stići istodobno.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?