U sjeni prvenstva rukometaša i nastupa Izviđača CO u SEHA ligi protekao je prvi dio prvenstva rukometašica. Odmah se mora reći da nije donio ništa posebno nova. Grude su nastavile seriju pobjeda, s 50-ak u nizu, na tragu su odbojkašica brčanskog Jedinstva koje su već 10-ak godina pretplaćene za odbojkaške naslove prvaka. Međutim, za razliku od Jedinstva koje je po prvi put, prošle jeseni, bilo uključeno u Ligu prvakinja za odbojkašice, bh. rukometni klubovi, pa i Grude, o nečem sličnom ne mogu ni sanjati.
Sastavljanje kraja s krajem
Jednostavno, klubovi krpare, čak i kada su dobro plasirani, sretni su što mogu otkazati europska natjecanja, reprezentacije nema već 7 godina, što jasno govori i o kvaliteti domaće lige. Manje - više ženski klubovi u BiH se bore kako sastaviti kraj s krajem, a da to nije lako ni najtrofejnijima, pokazuju sudbine dvaju najtrofejnijih klubova – banjolučkog Borca i mostarskog Zrinjskog. Nekada na trofeje pretplaćene Banjolučanke već drugu sezonu igraju u prvenstvu manjeg bh. entiteta, a od ove sezone u istom rangu samo u većem entitetu je i nekadašnji ponos Mostara HŽRK Zrinjski. Malo je nedostajalo da slična sudbina zadesi po rezultatima najstabilniji bh. ženski rukometni klub Izviđač. Podsjećamo, Ljubušanke su 10-ak godina bile u samom vrhu bh. rukometa, osvojen je jedan naslov, četiri kupa, da bi u posljednjih 5-6 sezona kvaliteta počela padati, ali ne toliko da bi se klub borio za ostanak. Međutim, ljetos se zbog učestalih odlazaka igračica klub našao na raskrižju – hoće li uopće moći sastaviti ekipu za natjecanje. U zadnji čas uslijedio je spas zahvaljujući uz ostalo, tome što su se Maja Prusina, najtrofejnija ljubuška rukometašica, pa Ivana Pavlović…, odlučile vratiti.
Dominacija
Vrijeme je pokazalo da i tako “skrpan” sastav predvođen Marijom Borac prvom strjeljkinjom lige i protekle jeseni, nije za baciti, pa Ljubušanke zimuju u sredini ljestvice, šeste, sa šest pobjeda i pet poraza. O dominaciji Gruda ne treba trošiti ni riječi. Prve su već nekoliko sezona zaredom, imaju najkvalitetniji sastav, najstabilniju upravu, preostaje još da se iskaže i pomladak što bi dalo dugoročnu stabilnost kluba. U odnosu na prošlo prvenstvo, ove jeseni su Mira, koja je jedno od rijetkih ugodnih iznenađenja, i prošlosezonsko osvježenje, tuzlansko Jedinstvo, zamijenili mjesta. Uz to Mira se okušala i u europskom natjecanju, što je za svaku pohvalu, dok ambiciozno Jedinstvo prijeti prekinuti dominaciju hercegovačkih i krajiških klubova u ženskom rukometu. Tuzlanke to potvrđuju i aktivnostima u prijelaznom roku, angažirane su Armina Isić i Dora Vrdoljak, u bh. rukometu odomaćena Splićanka. Osvježenje lige svakako je i Neretva iz Jablanice, dok Ilidža stalno više obećava nego ostvaruje, pa ni trenutačno 5. mjesto nije neki poseban rezultat, kao ni šesto Izviđača s obzirom na tradiciju. Krivaja i Goražde su svojedobno više obećavali nego što su postigli, a sada mogu biti zadovoljni što su izvan zone ispadanja. Za opstanak će se grčevito boriti mostarska Lokomotiva, Bihać koji je u silaznoj putanji, te novakinje iz Trebinja, ekipa Leotara. Uglavnom, da nije Gruda i Jedinstva, u ženskom rukometu se ne bi znalo ni da prijelazni rokovi postoje. Perspektivu će trebati čekati. Poredak na koncu polusezone: Grude 33, Mira 30, Jedinstvo 22, Neretva 20, Ilidža 19, Izviđač 18, Krivaja 18, Goražde 13, Katarina 13, Lokomotiva 3, Bihać 3, Leotar 3.•