Engleski nogometni prvak Manchester City klub je s najvećim prihodom u prošloj sezoni, stoji u izvještaju "Money League" kojeg već 25 godina objavljuje revizorsko-konzultantska tvrtka Deloitte.
"Građana" su zabiljižili godišnji prihod od 644.9 milijuna eura, što je povećanje od 17% u odnosu na prošlu godinu i 4.2 milijuna eura više od drugoplasiranog Real Madrida.
City je sezonu ranije bio šesti, a sada je prvi put na vrhu ljestvice klubova s najvećim prihodom. Zanimljivo, u 25 godina, otkako postoji istraživanje "Money League", prihodi Cityja su skočili sa 14 milijuna eura na 644.9.
Treći je Bayern sa 611.4 milijuna eura, dok je Barcelona, koja je sezonu ranije bila prva, ala na četvrto mjesto sa 582.1 milijuna eura prihoda.
Pandemija koronavirusa imala je ogroman utjecaj na svjetski nogomet jer su navijači bili uskraćeni za iskustvo utakmica. Deloitte navodi kako su posljednje dvije sezone klubovi u Money League ostali bez prihoda od dvije milijardi eura zbog pandemije, uglavnom zbog utakmica koje su se igrale iza zatvorenih vrata.
Pandemija je utjecala na brojke svih klubova, a prvih 20 klubova ukupno je zaradilo 8.2 milijarde eura, gotovo na razini sezone 2019/20. Rekord je zabilježen u 2018/1, čak 9.3 milijarde eura.
Ipak, nogomet se pokazao otpornijim od ostalih industrija i dok su karantene pridonijele najnižem prihodu na dan utakmica u 25 godina objavljivanja, prihod od emitiranja dosegnuo je rekordnih 3.7 milijardi funti u najvećim europskim ligama.
Unatoč izazovima koje donosi Covid-19, Premier liga je ostala jaka kao i uvijek s financijskog stajališta, a među 20 najbogatijih čak je 11 premierligaša, što je najveći udio ikada.
Španjolska je iduća s tri predstavnika (Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid), po dva imaju Njemačka (Bayern, Borussia Dortmund) i Italija (Juventus, Inter), a po jednog Francuska (PSG) i Rusija (Zenit).
Voditelj sportske poslovne grupe u Deloitteu Dan Jones očekuje da će se jaz između Premier lige i ostalih europskih liga u bliskoj budućnosti još više povećati.