Po sportskim, osobito nogometnim parametrima, Orašje je jedna od najjačih sportskih sredina u BiH, osobito u hrvatskom korpusu. Argumenti za ovu tvrdnju su broj nogometnih klubova u ovoj općini (15-ak), veliki broj kvalitetnih igrača u dugačkoj nogometnoj povijesti te jednako bogata tradicija, piše Večernji list BiH.
Prvi klub Hajduk
Na području Posavske županije prvi su klubovi utemeljeni nekako u isto vrijeme kad je stvarana i Kraljevina Jugoslavija. Prvi takav klub bio je Hajduk (1919. godine), zatim Sloga, Sava, Šimšir itd. Šimšir se natjecao u susjednoj Hrvatskoj te nekoliko puta osvajao naslov prvaka župe Osječkoga nogometnog saveza. Oraški su klubovi često igrali i pobjeđivali u konkurenciji slavonskih klubova: Cibalia iz Vinkovaca, Graničar iz Županje, Sloga iz Vukovara itd. U nizu igrača iz Orašja posebice se isticao Aleksandar Aca Živković (rođen 1912. godine). On je bio jugoslavenski i hrvatski reprezentativac te jedan od najboljih igrača prije Drugoga svjetskog rata u hrvatskom korpusu. Nastupao je za zagrebačke Concordiju i Građanski te züriški Grasshopers u Švicarskoj. Za Kraljevinu Jugoslaviju igrao je 15 puta i zabio 15 golova. Nakon Drugoga svjetskog rata u Orašju i okolici utemeljeno je puno klubova: u Donjoj Mahali (Dinamo), u Ugljari (Posavac), u Tolisi (Sloga), u Matićima (Napredak), u Vidovicama (Mladost) itd. Do demokratskih promjena na području oraške općine i ostatka Posavine utemeljeni su brojni klubovi. Pravi ljubitelji nogometa otišli su već daleke 1996. godine korak dalje i utemeljili klub koji je dobio ulogu "stožernog nogometnog lidera" na ovim prostorima:
- Bio je to HNK Orašje, čime je Posavina dobila klub koji je predstavljao brand više vrijednosti i postao ponos cijeloga kraja te vrijednosno treći klub Hrvata BiH u BiH, odmah iza Zrinjskog i Širokog Brijega. Svojim napadačkim pristupom i "domaćinskim" stilom postao je prepoznatljiv u cijeloj BiH i izvan nje. Orašje je s dosta uspjeha punih devet godina igralo u Premijer ligi BiH, u konkurenciji klubova jake tradicije kao Sarajevo, Sloboda, Željezničar, Čelik, Zrinjski, Široki Brijeg, Borac... 1998. i 2000. Orašje je dva puta osvojilo Nogometni kup Herceg Bosne, a vrhunac je bio 2006. godine kada je u finalu Kupa BiH svladao Široki Brijeg (0:0 i 3:0). U klubu su se razvili i afirmirali sjajni igrači kao Miro Klaić, Velimir Brašnić, Damir Tosunović, Edin Husić, Josip Lukačević, Mijo Studenović, Mato Neretljak i drugi - kaže jedan od utemeljitelja kluba, sportski novinar i niz godina predsjednik Nogometnog saveza BiH, i dodaje: - Uz ostalo, Orašje je postalo trostruki osvajač Omladinskog kupa BiH. To je jako važno jer Orašje je klub u čijem su sastavu u pravilu igrali igrači iz vlastite Škole nogometa.
Kompletan članak čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH...