Prije petnaestak mjeseci Zoran Biletić, bivši nogometaš, danas tajnik gradskog Sportskog saveza, kao važnu vijest u razgovoru najavio je gradnju sportske dvorane u Stocu. Primili smo to kao lijepu vijest, ali s dozom skepse, ne zbog gradnje, nego imajući na umu kako se na ovim prostorima poslovično sporo gradi, pa je realizaciju kapitalnih objekata teško dočekati, piše Večernji list BiH.
Na gradilištu
Ovih smo dana tajnika Biletića slučajno zatekli u svojevrsnoj ekspertizi gradilišta. Moramo kazati kako je bio ne samo zadovoljan nego i optimističan, a evo i zašto:
- Dvorana će biti takvih gabarita da će zadovoljavati pravilnike i propozicije za igranje rukometnih, malonogometnih, košarkaških utakmica, kao i nastupe u drugim sportovima. Uz ostalo, istaknuo bih kako će dvorana imati i poslovni dio, ali i sve popratne sadržaje - od svlačionica i klupskih prostorija pa do ugostiteljskog objekta. U planu su i dva nova vanjska košarkaška terena, a dogradit će se i postojeće malonogometno igralište koje će dobiti tribine. Mi bivši sportaši i sportski djelatnici, pa i svi građani Stoca, već smo počeli odbrojavanje - naglašava tajnik Sportskog saveza te ističe:
- Mislimo da će sportski kompleks oživiti ne samo ovaj dio grada nego i cijeli Stolac. Dvorana neće biti samo sportski iskorak nego i kulturni pomak, a za očekivati je da će u perspektivi, s obzirom na to da je neposredno uz magistralnu cestu za Neum, postati i svojevrsno središta grada. Nadamo se da ćemo u idućem razdoblju izgradnjom sportskih objekata dobiti sadržaje koji će promovirati i Grad i sport te zadovoljiti potrebe stanovništva ove regije.
Dugo, može se reći i predugo čekalo se na gradnju dvorane, međutim, dojam je da je dvorana na pravom mjestu i da će imati sve potrebne sadržaje?
- Stolac je dugo jednostavno vapio za jednim ovakvim objektom. Dodjeljivanjem statusa grada Stolac će dobiti modernu gradsku dvoranu, popratne objekte koji će sigurno u idućem razdoblju omogućiti mladim ljudima i uopće građanima Stoca adekvatno bavljenje sportom i sportsku rekreaciju. Naravno, dvorana će se koristiti i u druge svrhe, kao što su koncerti i razne priredbe. Nismo podlegli megalomaniji, nego smo se odlučili na jednu kompaktnu dvoranu s oko 1000 sjedećih mjesta. Mislim da je to zbog funkcionalnosti i grijanja u zimskom razdoblju odličan potez.
Uz dvoranu, iz HNK Stolac prošle godine istaknuli su još jednu želju - teren s umjetnom travom. Dojam je da bi se mogao odlično uklopiti s dvoranom u izgradnji i stadionom Zagrad?
- Da, u planu Grada Stoca je i izgradnja nogometnog terena s umjetnog travom koji će zadovoljavati trenažni proces, za mlađe kategorije. Imamo, naravno, još nekih želja, ali se nadam da ćemo započeto u planiranim rokovima završiti, a onda nastaviti dalje jer će se objekti koje smo spominjali moći koristiti i u turističke svrhe.
Školska dvorana na Pileti koristi se i za treninge pojedinih klubova, odnosno za pojedine sportove, jeste li, kao tajnik Sportskog saveza, zadovoljni kako to funkcionira?
- Jesam, ali to je ponajprije školska sportska dvorana, koja je kvalitetna i uvjetna za treninge. Nažalost, njezini gabariti nisu dovoljni za službene nastupe, međutim, s radošću mogu primijetiti da će, kad ti mladi, poput rukometaša i rukometašica, stasaju, gradska dvorana biti završena pa će se preseliti u nju i početi službene nastupe. Naravno, i klubovima u drugim sportovima pružit će se prilika za krupne iskorake u sportskom smislu - kaže raspoloženi tajnik Biletić te s dozom ponosa dodaje:
- Dvoranu je Grad Stolac zaslužio!
"Grad muzej"
S tajnikom Biletićem lako je složiti se s obzirom na to da Stolac nosi epitet "grad muzej" koji je dobio zbog brojnih kulturno-povijesnih spomenika. Više od trideset ih je i dobilo status nacionalnih, a na listi čekanja je još petnaestak njih.
U svakom slučaju, dvorana je lijepa priča iz Stoca, koji će njezinom gradnjom i završetkom obilaznice za magistralnu cestu Stolac - Neum vidno promijeniti urbanistički izgled te iz klisure na velika vrata iskoračiti u Vidovo polje.