Tradicionalnom "Šetnjom za Zorana" koju ove godine zajednički organiziraju Demokratska stranka i Liberalno demokratska partija, beogradskim središtem sve do Novog groblja gdje će položiti vijenac na grob Zorana Đinđića i akademija "Zoran Đinđić živi", u Srbiji se danas obilježava 10. godišnjica njegova ubojstva za koje su otkriveni i osuđeni izravni počinitelji, ali ne i nalogodavci.
B92 podsjeća kako je nekoliko sati nakon što je u 12,20 sati Đinđić ubijen, srpska vlada proglasila izvanredno stanje, a kao počinitelji su odmah osumnjičeni pripadnici "zemunskog klana", između ostalog i zbog toga što je Đinđićeva vlada toga dana trebala izdati uhidbeni nalog za nekoliko pripadnika ove kriminalne bande.
- Za vrijeme izvanrednog stanja, koje je trajalo do 22. travnja, u policijskoj akciji „Sablja“ uhićeno je 11 665 osoba, među kojima je bilo stranačkih dužnosnika, visokih časnika, nositelja dužnosti u pravosuđu i estradnih zvijezda, a neki od njih su proveli neko vrijeme u pritvoru - piše B92. Glavni osumnjičeni za organizaciju ubojstva, uz vođe i pripadnike "zemunskog klana", bio je Milorad Ulemek Legija, tada već bivši zapovjednik raspuštene, po zlu poznate Jedinice za posebne namjene "crvene beretke" koji se skrivao, pokazat će se poslije, najvjerojatnije u svojoj kući u Beogradu, 14 mjeseci, a potom se predao. Okidač snajpera s prozora zgrade preko puta sjedišta Vlade Srbije, povukao je Zvjezdan Jovanović Zmija, pripadnik "crvenih beretki" koji je kao i Legija osuđen na 40 godina zatvora. Za ubojstvo Đinđića su krivima proglašene 44 osoba i osuđene su na ukupno 378 godina zatvora.
>> Legija planirao optužiti Hrvata za ubojstvo Zorana Đinđića
Preuzeto sa www.vecernji.hr