Na bosanskohercegovačkoj javnoj sceni prodefilira jako puno onih bez osjećaja mjere i smisla za uljudno ponašanje, osoba koje jednostavno nemaju takta.
Prema Novom rječniku stranih Bratoljuba Klaića riječi takt je smisao za vladanje i snalaženje u svakom društvu, nježan i obziran postupak, finoća u saobraćaju; osjećaj mjere u ophođenju. U glazbenom smislu takt je muzička mjera (napr. tročetvrtinski takt). U Hrvatskoj općoj enciklopediji stoji da je takt ravnomjeran vremenski razmak koji određuje trajanje pojedinog perioda neke ponavljane radnje (napr. udaranja, njihanja). Takt je i mjerna jedinica za ritam. Prema Anićevom rječniku takt je smjenjivanje međusobno sumjerljivih elemenata i njihovo ponavljanje po nekom pravilu, ravnomjerno ili ritmičko ponavljanje kretanja ili radnje; ritam. U književnosti takt je osnovna ritmička jedinica, metrička stopa, a u tehnici jedna faza rada motora s unutarnjim izgaranjem, jedan hod klipa (dvotaktni, četverotaktni motori), ali i brzina titraja sata u elektronskom uređaju. U prenesenom smislu, prema Vladimiru Aniću, takt je osjećaj mjere, smisao za ponašanje u društvu, vještina u ophođenju, obazrivost prema drugima. Taktičan je onaj koji je fin u ponašanju, pažljiv, pristojan.
Pojam dolazi od latinske riječi tactus, a znači doticanje, diranje. Mnogi u BiH nemaju takta i bez takta sviraju neku svoju staru pjesmu. I znaju drugoga izbaciti iz takta! Nastupanje bez takta dio je njihove -taktike!
Vukoja pojašnjava
Što znači... Imati takta
Pojam dolazi od latinske riječi tactus, a znači doticanje, diranje
Još nema komentara
Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.