Američki Kongres u srijedu bi trebao prihvatiti plan oporavka gospodarstva vrijedan 1900 milijarda dolara koji je prioritet na početku mandata demokrata Joea Bidena i koji bi trebao potaknuti gospodarski rast u SAD-u.
Sjedinjenim Državama "očajnički trebaju" te mjere za izlazak iz krize uzrokovane pandemijom, istaknuo je novi predsjednik koji je obećao da će svoj sveobuhvatan "američki plan spašavanja" potpisati čim ga prihvati Kongres.
Republikanci u Kongresu oštro mu se protive, osuđujući mjere "krajnje ljevice" koje idu puno dalje od borbe s krizom uzrokovanom covidom-19.
No demokrati koji kontroliraju Zastupnički dom sigurni su da će ga prihvatiti na glasanju predviđenom u srijedu, javlja Hina.
"Ovo je izniman, povijesni zakon koji će potaknuti temeljitu preobrazbu i omogućiti da se uvelike osnaži borba s virusom i odgovori na našu gospodarsku krizu", istaknula je demokratska predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi.
"Načinili smo golem korak" kako bismo pomogli Amerikancima, rekao je Joe Biden u subotu nakon glasovanja o tom planu pomoći u Senatu.
Američko gospodarstvo je lani palo za 3,5 posto, što je najgora godina nakon Drugog svjetskog rata.
Stručnjaci ocjenjuju da će "američki plan za spas" gospodarstva potaknuti rast.
Bijela kuća misli da će ovaj "povijesni" zakon ove godine otvoriti više od 7 milijuna radnih mjesta, omogućiti bolju dostupnost medicinskih usluga i spasiti mnoge živote zahvaljujući ulaganju u kampanju cijepljenja stanovništva.
Plan uključuje izravnu pomoć u iznosu od 1400 dolara po osobi i po djetetu za milijune Amerikanaca i do rujna produljuje izvanrednu naknadu za nezaposlene koja treba isteći 14. ožujka.
Ovo je treći plan koji donosi američki Kongres od početka pandemije prije godinu dana.
Prvi, vrijedan čak 2200 milijarda dolara odobren je uz potporu republikanaca i demokrata a Trump ga je potpisao u ožujku 2020.