Pale kamatne stope središnjih banaka Europe i Amerike

BiH čekaju značajnije investicije ako se nastavi trend pada kamatnih stopa središnjih banaka

10.11.2024.
u 16:28

Pale su kamate - pojednostavljena je poruka iz Amerike, gdje su Američke savezne rezerve (FED) donijele odluku o smanjenju kamatnih stopa za 25 baznih bodova, snižavajući referentnu kamatnu stopu na ciljani raspon od 4,5 do 4,75 posto. A to konkretno znači da će stanovništvu (naravno, ako niže banke tako odluče, a trebale bi) biti niže kamatne stope na kredite i hipotekarne zajmove, ali i niži prinosi na štednju za one koji štede i jedino njima to ne ide na ruku, ali zato ovakvi potezi utječu na potrošnju jer, kad je kamata niža, ostat će nešto novca u džepu za potrošiti na nešto drugo, piše Večernji list BiH. Dobra je to vijest i za gospodarstvo jer će se mala poduzeća lakše zaduživati, što pozitivno utječe na zapošljavanje i gospodarski rast. Ovakve odluke donose i nova ulaganja, što se već i najavljuje u Americi nakon povratka na vlast Donalda Trumpa koji je i za prvog mandata zemlju ekonomski podigao.

Ekonomski optimizam

Sad se idemo prebaciti na Europu jer je Europska središnja banka (ESB) nedavno smanjila kamatne stope također za 25 baznih bodova i kamatna stopa na depozite sada je 3,25 posto, na glavne operacije refinanciranja 3,4 posto, a na marginalne kredite 3,65 posto. ESB je ove godine čak tri puta smanjivao kamatne stope. Sada dolazimo do BiH i kako sve to utječe na građane ove zemlje. Poznato je da je konvertibilna marka, službena valuta ove zemlje, vezana uz euro, a banke u zemlji vezuju svoje varijabilne kamate uz euribor (referentna kamatna stopa koja se utvrđuje na europskom međubankarskom tržištu). Rekli bismo da je sve zakon spojenih posuda, međutim, vrijedi istaknuti da se BiH kvalitetno borila u vremenu kad su kamatne stope neumoljivo rasle, što možda zvuči iznenađujuće, ali pokazuje da je i to moguće. Agencija za bankarstvo FBiH tijekom cijeloga kriznog vremena, a ne zaboravimo da i ono i dalje traje, kvalitetno kormilari i radi svoj posao. Na neizravan način odluke ESB-a utječu na BiH, a sa stručne strane to je objašnjavao i Jasmin Mahmuzić, ravnatelj Agencije za bankarstvo FBiH, te je istaknuo i kada bismo mogli osjećati olakšanje kad je riječ o kamatama. - Kada je riječ o BiH, mjerama entitetskih agencija za bankarstvo ublaženi su ili u potpunosti izbjegnuti prijenosi dramatičnog rasta razine kamatnih stopa iz EU-a. Kretanja i trendovi iz EU-a mogu biti vidljivi na našem tržištu tek kada referentne stope i stope koje nameće ESB padnu na razinu od dva posto, što je zapravo i ciljana razina koja osigurava odgovarajuće uvjete za gospodarski rast i održavanje inflacije u prihvatljivim okvirima - kazao je. Jedan od vodećih šefova banaka u zemlji Dejan Vuklišević smatra da će ESB sigurno nastaviti snižavanje kamatnih stopa već u prvom tromjesečju iduće godine, što bi bila dobra vijest.

Globalno raspoloženje

Zaključak na sve to bio bi da odluka FED-a o smanjenju kamatnih stopa utječe na globalno investicijsko raspoloženje i na monetarnu politiku ESB-a, što se posredno odražava i na ovu zemlju. U BiH povoljne vanjske okolnosti otvaraju potencijal za rast ulaganja ako se očuva pozitivno poslovno i pravno okruženje. Ipak, važno je napomenuti da investitori ne donose svoje odluke isključivo na temelju kamatnih stopa već pritom također uzimaju u obzir političku stabilnost i pravni okvir. To treba itekako unaprijediti.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije