Jesu li to samo provokacije ili imaju neki drugi cilj? Na što cilja čelnik Alternative za Njemačku (AfD) Alexander Gauland kada izjavljuje da su godine vladanja Hitlera i nacizma “ptičji drek” u odnosu na tisućljetnu slavnu povijest Njemačke. Koji je razlog takve uvrede ne samo prema žrtvama nacizma već i prema samim Nijemcima? Je li Gauland očekivao reakciju i je li ona bila onakva kakvu je htio, samo su neka od pitanja na koja u Njemačkoj pokušavaju odgovoriti povjesničari, političari i mediji.
Zlurada provokacija
Jedinstveno je stajalište da se ne smije relativizirati Gaulandova izjava, izrečena još k tome na skupu mladeži stranke AfD u Seebachu u njemačkoj državi Tiringiji, jer se njome potiče revizija povijesti.
Predsjednik vijeća Evangeličke crkve u Njemačkoj (EKD) Heinrich Bedford-Strohm kritizirao je Gaulanda kazavši da je “nedopustivo umanjivanje mračnog poglavlja njemačke prošlosti”. Predsjednik Središnjeg vijeća Židova u Njemačkoj Josef Schuster kazao je da čelnik AfD-a tom izjavom relativizira povijesne događaje, što je neprihvatljivo.
U komentaru list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) kaže kako ima i onih koji smatraju da ne bi trebalo reagirati na Gaulandove riječi jer mu se tako daje preveliki značaj, prihvaća se njegovu igru, ali “samo se reakcijom mogu Gauland i njegove izjave staviti u pravi odnos s poviješću i razjasniti jer i 73 godine poslije završetka rata ova država nije spremna odbaciti ih samo kao zluradu provokaciju”.
Annegret Kramp-Karrenbauer iz Kršćanske demokratske unije (CDU) kancelarke Angele Merkel pita se: “Zar su 50 milijuna poginulih, holokaust i svjetski rat za Gaulandov AfD ptičji drek?” U Njemačkoj su organizirani i prosvjedi zbog izjava čelnika AfD-a koji je na izborima u rujnu prošle godine dobio 12,6 posto glasova njemačkih birača. To nije prva Gaulandova revizionistička i, premda kaže da želi istaknuti vojne pobjede njemačkih vojnika tijekom povijesti, tim izjavama upada u još veći “drek”. Naime, Gauland je svojedobno kazao da, kada Francuzi ili Britanci govore kako su ponosni na svoje imperije i ratove, onda “i mi imamo pravo biti ponosni na rezultate njemačkih vojnika u dva svjetska rata”.
Čelnik parlamentarne skupine FDP-a Marco Buschmann smatra da onaj tko kaže tako nešto o Hitleru i nacizmu više je nego iskočio iz povijesnih tračnica.
Funke Mediengruppe prenosi kako, kada neki političar, ali i bilo tko, umanjuje nacističku diktaturu i holokaust, pokazuje kako su mutne njegove vizije za Njemačku. Die Welt piše da “najgori njemački masovni ubojica Hitler nije uopće ptičji drek”, a Deutsche Welle (DW) navodi da riječi kakve je izrekao Gauland ne bi smio “izgovoriti ni jedan političar koji ima imalo osjećaja i odgovornosti prema našoj povijesti”.
Odgovornost i krivica
Govori li Gauland te stvari o Hitleru i povijesti, kao što kaže, samo zato da se ne mogu kriviti današnji Nijemci za ono što je bilo u vrijeme nacizma ili stvarno želi revidirati tih 12 godina povijesti?
“Ne možemo izbrisati 12 godina povijesti, ali moramo biti sposobni stvoriti razliku između koncepta odgovornosti, koji osjećamo, i koncepta krivnje. Prvi (odgovornost) će ostati, ali drugi (krivnja) s vremenom će nestati”.
“Hitler nije samo odveo Njemačku u rat, ali i osudio na smrt šest milijuna ljudi. Zbog toga, kada mi Nijemci govorimo o Izraelu, činimo to potpuno različito od onoga kako govore Englezi ili Francuzi. Mi moramo biti oprezniji kada govorimo o politici naseljavanja u Izraelu, jer imamo odgovornost prema njima, jer se ona ne smanjuje i ne nestaje sa smrću generacije kojoj su pripadali krivci”, govori Gauland i pita kako se od ljudi koje dolaze u Njemačku može zahtijevati da se integriraju u njemačko društvo “ako im mi sami govorimo kako je to društvo vezano isključivo s likom Adolfa Hitlera”.