Jednomjesečno dijete "pogrješkom" je cijepljeno u Turskoj protiv covida-19, ali je dobro, rekao je u četvrtak liječnik koji ga prati, što je prvi poznat slučaj cijepljenja dojenčeta u svijetu koji je uznemirio javnost.
"Jednomjesečno dojenče u srpnju je pogrješkom cijepljeno protiv covida-19, umjesto protiv hepatitisa", rekao je za AFP dječji infektolog s Egejskog sveučilišta Zafer Kurugol koji prati malenog.
Kurugol je rekao da je zdravstveni radnik koji je davao cjepivo u okolici Izmira odmah uvidio pogrješku i obavijestio nadležne.
Dijete je odmah prevezeno u sveučilišnu bolnicu u Egeju, gdje je pregledano i praćen mu je srčani ritam.
Liječnici su ga pratili tjedan dana i nisu otkrili nikakve negativne posljedice.
"Napustio je bolnicu potpuno zdrav, kakav je i došao (...) Nije imao ni nuspojave koje ponekad imaju odrasli, poput povišene temperature. Majka ga je nastavila dojiti", rekao je Kurugol.
Djetešce kojemu su danas 4 mjeseca je zdravo i liječnici ga redovito pregledavaju.
Pretrage su pokazale da je razvio antitijela na covid-19, dodao je infektolog koji nije htio reći kojim je cjepivom dijete cijepljeno.
U Turskoj se trenutačno primjenjuju dva cjepiva, BioNTech-Pfizerovo i CoronaVac.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je na upit agencije France Presse rekla da ispitivanja još traju, ali da "treba više dokaza o kratkoročnom i o dugoročnom djelovanju infekcije virusom SARS CoV-2 kod djece te o profilu neštetnosti cjepiva među djecom, kako bi se utvrdile prednosti i rizici cijepljenja" mladih osoba.
Tvrtka Pfizer je ovog tjedna objavila da su kliničkim ispitivanjima koja upravo vodi obuhvaćena i djeca od šest mjeseci naviše.
Jedini podatci koje je Pfizer dosad objavio odnose se na cijepljenje djece od 5 do 12 godina protiv covida.
Kurugol je na televiziji izjavio da je "veći broj" dojenčadi pogrješkom cijepljen protiv covida u zdravstvenim ustanovama i da će se uskoro objaviti studija o tim slučajevima.
Tursko ministarstvo zdravstva najavilo je administrativnu istragu.