Lijek Leqembi (lekanemab) namijenjen liječenju rane faze Alzheimerove bolesti nije dobio zeleno svjetlo u EU. Povjerenstvo za humane lijekove (CHMP) Europske agencije za lijekove (EMA) dalo je negativno mišljenje o davanju odobrenja za taj lijek jer smatra da njegova dobrobit ne nadmašuje moguće rizike.
"Primijećena korist od učinka lijeka Leqembi na usporavanje kognitivnog propadanja ne nadmašuje rizik od pojave ozbiljnih štetnih događaja povezanih s primjenom lijeka, posebice u pogledu česte pojave abnormalnih nalaza na snimkama povezanih s lijekovima koji djeluju na nakupljanje amiloida (engl. amyloid-related imaging abnormalities, ARIA), uključujući oticanje i potencijalna krvarenja u mozgu kod bolesnika liječenih ovim lijekom", stoji u obrazloženju EMA-ina povjerenstva.
Lijek smanjuje nakupljanje toksičnih amiloidnih proteina u mozgu i usporava simptome gubitka pamćenja u početnoj fazi bolesti te je odgađa za oko šest mjeseci. S druge strane, 30% ispitanika u kliničkom ispitivanju imalo je navedene nuspojave, a govorilo se i o visokoj cijeni lijeka, 26 tisuća dolara. Lijek se daje infuzijom dvaput na mjesec, pri čemu se pacijenti redovito trebaju kontrolirati magnetskom rezonancom zbog mogućeg oticanja mozga. Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila ga je prije godinu dana. Alzheimer Europe, grupacija koja okuplja 41 udrugu članicu iz 36 zemalja, izrazio je žaljenje zbog ove negativne odluke CHMP-a podsjećajući da su lekanemab odobrili i u Japanu, Kini, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Izraelu. "Odbijanje EMA-e znači da Europljani s ranom Alzheimerovom bolešću neće imati pristup mogućnostima liječenja koje su dostupne pacijentima u SAD-u i drugim zemljama", stoji u objavi Alzheimer Europe.