Zbog sporazuma o razumijevanju koji su Turska i Libija potpisale 27. studenog kako bi utvrdile međusobnu granicu na moru prosvjeduju Egipat, Cipar i Grčka, koja poručuje da turske i libijske vlasti pokušavaju podijeliti Sredozemno more napola kao da grčki otok Kreta uopće ne postoji. Grčki premijer i turski predsjednik razgovarali su o tome na marginama summita NATO-a prekjučer u Londonu.
– Dvije strane iznijele su svoja neslaganja po tom pitanju, ali dogovorile su se da će nastaviti razgovore o daljnjim mjerama kako bi se uspostavilo povjerenje – poručio je grčki premijer Kyriakos Mitsotakis nakon susreta s Recepom Tayyipom Erdoğanom.
Cipar dijeli sličnu zabrinutost kao i Grčka, a egipatske vlasti nazvale su tursko-libijski sporazum ilegalnim. Sporazum s Libijom, odnosno njezinom međunarodno priznatom vladom s premijerom Fayezom al-Sarrajem, trebao bi za nekoliko dana biti poslan na ratifikaciju u turski parlament.
Napetosti između Grčke i Cipra s jedne te Turske s druge strane povećale su se ljetos kad je Turska počela s bušenjem u svrhu istraživanja vezanih uz eksploataciju nafte u priobalju Cipra, zbog čega je ciparski predsjednik Nicos Anastasiades jučer najavio da će tužiti Tursku Međunarodnom sudu pravde u Haagu.
Države članice EU dogovorile su da će uvesti sankcije protiv turskih kompanija. U tom kontekstu turski susjedi na moru gledaju i na ovaj sporazum s Libijom kao pokušaj turskog predsjednika Erdoğana da ugrabi i kontrolira vrijedne resurse na Sredozemlju.