Europska unija je u ponedjeljak uvela sankcije trima tvrtkama, među kojima turskoj, umiješanim u kršenje UN-ova embarga na prodaju oružja Libiji a Turska je odmah osudila takvu odluku.
Uz tursku kompaniju Avrasya Shipping, sankcionirane su još dvije, jordanska Med Wave Shipping i kazahstanska Sigma Airlines, navodi se u priopćenju EU-a koji dodaje da je sankcionirano i dvoje Libijaca.
Odluka je donesena u petak na razini veleposlanika i odobrili su je ministri vanjskih poslova na sastanku koji se u ponedjeljak održao u Bruxellesu, navode diplomati.
Protiv sankcioniranih tvrtka i osoba podneseni su uvjerljivi dokazi.
Njihova imovina u EU-u bit će zamrznuta i neće više moći poslovati s tvrtkama u EU-u ni imati pristup europskim financijskim tržištima.
Ta odluka pokazuje da se "EU strateški koristi svojim režimom sankcija i da je kadar reagirati na situaciju na terenu kako bi podupro politički proces i odvratio prošle i sadašnje počinitelje novih prekršaja", ističe EU u priopćenju.
EU je organizirao pomorsku operaciju Irini sa zadaćom da kontrolira poštovanje UN-ova embarga. Operacija je omogućila da se "dokumentiraju" brojna turska kršenja embarga, ističu diplomati. Njezini se kapaciteti moraju ojačati, priznali su u ponedjeljak.
Ta kršenja "potkopavaju politički proces koji je uspostavljen kako bi se zaustavio sukob u Libiji", rekli su u Bruxellesu.
Svi dokazi tih kršenja predani su i UN-u koji isto može uvesti sankcije.
Turska je odmah osudila europsku odluku. "U trenutku kada se ulažu napori kako bi se smanjile napetosti u istočnom Sredozemlju, donijeti ovakvu pogrješnu odluku je doista žalosno", ističe tursko ministarstvo vanjskih poslova u priopćenju, dodajući da europska inicijativa nema "nikakvu vrijednost" u njihovim očima.
U Libiji se za vlast bore vlada nacionalnog jedinstva (GNA) sa sjedištem u Tripoliju, koju priznaje UN i general Halifa Haftar koji ima kontrolu na istoku i na dijelu juga.
Prvu podupire Turska koja ondje ima svoju vojsku a drugog susjedni Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati i Rusija.