Carine koje Sjedinjene Američke Države namjeravaju uvesti na uvoznu robu značajno će uzdrmati svjetsku ekonomiju. Posebno su dramatične mjere koje je predsjednik Donald Trump odredio za azijske zemlje, jer će one poremetiti poslovanje tisuća poduzeća, proizvodnih pogona, pa čak i cijelih država. Globalni lanci opskrbe, koje su mukotrpno gradile vodeće svjetske tvrtke, suočit će se s trenutačnim prekidima. Prema BBC-ju, to bi moglo mnoge od njih usmjeriti prema suradnji s Kinom.
Postavlja se pitanje: jesu li ove carine tek uvod u šire pregovore? Čini se da Trumpova vlada računa na prihode od carina kako bi ublažila porezno opterećenje, no prilagodba na novonastalu situaciju neće ići lako ni brzo. "Ovo nisu pregovori, ovo je izvanredna situacija", izjavio je jedan visoki dužnosnik iz Bijele kuće. Konačni cilj je ukloniti trgovinski deficit SAD-a, piše BBC.
No prebacivanje proizvodnje na nova tržišta zahtijevat će dugogodišnji proces. Istodobno, carine od 30 do 40 posto na zemlje istočne Azije brzo će podići cijene svakodnevnih proizvoda poput odjeće, igračaka i elektroničkih uređaja. S druge strane, europski potrošači mogli bi imati određene prednosti, kupujući jeftiniju robu koja će biti preusmjerena s američkog tržišta. Velike svjetske ekonomije izvan SAD-a mogle bi iskoristiti priliku za produbljivanje vlastite trgovinske suradnje.
BBC upozorava da slučaj smanjenja prodaje Teslinih automobila pokazuje kako ova priča nije samo u rukama vlada – potrošači također mogu reći svoje. Možda ćemo svjedočiti trgovinskom sukobu vođenom preko društvenih mreža. Europa bi mogla okrenuti leđa popularnim američkim brendovima koji su osvojili globalno tržište.
Utjecaj američkih tehnoloških divova na području društvenih mreža mogao bi oslabiti. U isto vrijeme, američke vlasti mogle bi posegnuti za povećanjem kamatnih stopa kako bi suzbile inflaciju koja će sigurno uslijediti. Sve ukazuje na to da svijet čeka turbulentan trgovinski sukob, zaključuje BBC.