Potpredsjednica SAD-a i predsjednička kandidatkinja Kamala Harris održava svoj završni govor uoči predsjedničkih izbora u parku Ellipse nedaleko od Bijele kuće, a očekuje se da će u govoru poslati optimističnu poruku nade usmjerenu na napredak.Na skupu je i Večernjakova analitičarka Marijana Grbeša. - Sve je puno policije i propalestinskih prosvjednika ali i drugih prosvjednika - rekla je Grbeša prilikom dolaska do parka. Mnogi nisu ni mogli ući u park Ellipse.
Kamala je na početku govora zahvalila svima što su pronašli vremena da dođu na ovaj skup te je poručila da će za tjedan dana imati pred sobom vjerojatno najvažnije glasovanje u životu. Kazala je kako je na ovom istom mjestu stajao Donald Trump te je 'poslao naoružanu rulju' na Kapitol Hill zbog čega su mnogi ranjeni, a neki su i poginuli.
- Ovi su izbori više od pukog izbora između dva kandidata i dvije stranke. Ovo je izbor hoćemo li imati državu u kojoj je ukorijenjena sloboda za svakog Amerikanca ili državu u kojoj će vladati podjela i kaos - rekla je Kamala Harris.
- Mi znamo tko je Donald Trump. On je osoba koja je ovdje stajala prije četiri godine i koja je poslala naoružanu rulju da svrgne volju naroda na slobodnim i pravednim izborima. Amerikanci su poginuli kao rezultat tog napada - rekla je Harris dok se iz publike čulo glasno negodovanje okupljenih. Trumpa je prozvala nestabilnim i ogorčenim.
- On je nestabilna osoba opsjednuta osvetom, obuzeta žalošću i željan je nekontrolirane moći. Donald Trump je proveo desetljeće pokušavajući držati američki narod podijeljenim i u strahu jedni od drugih - kazala je Harris.
Harris je poručila biračima kako će biti predsjednica svih Amerikanaca ako ju izaberu. - Uvijek ću te poslušati, čak i ako ne glasaš za mene. Uvijek ću ti govoriti istinu, čak i ako je teško čuti. Radit ću svaki dan na izgradnji konsenzusa i postizanju kompromisa kako bi se stvari obavile - rekla je Harris. Okupljenima je poručila da, iako je bila potpredsjednica četiri godine, shvaća da je neki glasači možda još uvijek trebaju upoznati. Govorila je o svojoj karijeri tužiteljice i kako se borila protiv kartela, banaka i koledža koji gledaju samo profit. Istaknula je da je uvijek pokušavala pomoći marljivim Amerikancima.
- A ako mi date priliku da se borim u vaše ime, ne postoji ništa na svijetu što će mi stati na put - rekla je Harris. Poručila je i kako joj je bila čast biti potpredsjednica Joea Bidena, no i da će 'njeno predsjedavanje biti drugačije'.
- Moje će predsjedavanje biti drugačije jer su izazovi s kojima se suočavamo drugačiji. Naš glavni prioritet kao nacije prije četiri godine bio je okončati pandemiju i spasiti gospodarstvo. Sada nam je najveći izazov smanjiti troškove, troškove koji su rasli i prije pandemije, a koji su još uvijek previsoki - rekla je. Predstavila je i svoju viziju jedinstva te je poručila kako je vrijeme da se 'prestane upirati prstom'.
- Ameriko, predugo smo bili obuzeti velikim podjelama, kaosom i međusobnim nepovjerenjem, a može biti lako zaboraviti jednostavnu istinu. Ne mora biti tako - rekla je Harris. - Ne mora biti ovako. Vrijeme je da se prestane upirati prstom. Moramo prestati upirati prstom. Vrijeme je da okrenemo stranicu drame i sukoba, straha i podjela. Vrijeme je za novu generaciju vodstva u Americi, a ja sam spremna ponuditi to vodstvo kao sljedeća predsjednica Sjedinjenih Država - poručila jeGovoreći o imigraciji rekla je kako ju političari trebaju tretirati kao ozbiljan izazov što i jest, a ne da je koriste u političke svrhe zastrašivanja birača. Poručila je i da je to stvar koju 'konačno moramo zajedno riješiti'. - Radit ću s demokratima i republikancima na potpisivanju zakona o sigurnosti granica koji je poništio Donald Trump - dodala je.
Harris je rekla i, iako će se usredotočiti na procesuiranje kartela i krijumčarskih bandi, 'moramo priznati da smo nacija imigranata'.
- I radit ću s Kongresom na usvajanju useljeničke reforme, uključujući zasluženi put do državljanstva za marljive imigrante, poput poljoprivrednika i naših radnika - kazala je.
Ankete pokazuju neizvjesnu utrku
Predizborne ankete pokazuju da demokratska potpredsjednica i bivši republikanski predsjednik uživaju podjednaku podršku uoči izbora 5. studenoga. Dvoje suparnika u neizvjesnoj utrci će se usredotočiti na sedam ključnih saveznih država, gdje bi svega nekoliko tisuća birača moglo odlučiti tko će upravljati svjetskom supersilom. Duboko podijeljene Sjedinjene Američke Države će u oba slučaja ispisati povijest: bilo biranjem prve predsjednice ili osuđenog prijestupnika. Izbor odražava bitno različite vizije koje nude Harris, prva crna potpredsjednica i milijarder Trump.
Harris se najprije usredotočila na poruke radosti i pozitive nakon što je neočekivano zamijenila predsjednika Joe Bidena na glasačkom listiću u srpnju, no otada se preusmjerila na Trumpa kao "fašista" koji ugrožava demokraciju i ženska reproduktivna prava. Očekuje se da će Trump odbaciti rezultate u slučaju da ponovo izgubi, što je izazva strah od kaosa i nasilja u već napetom i duboko polariziranom SAD-u. Republikanac je intenzivirao svoju ekstremnu retoriku, a njegov desničarski bazen birača dodatno je mobiliziran činjenicom da je Trump tijekom ljeta preživio dva pokušaja atentata.