Francuska je prva zemlja na svijetu koja je usvojila zakon kojim se supermarketima zabranjuje bacati ili uništavati neprodanu hranu, te će ih prisiliti da je doniraju dobrotvornim organizacijama i bankama hrane.
Francuski Senat je jednoglasno izglasao zakon kojim je velikim trgovačkim lancima zabranjeno bacanje hrane, javlja Anadolija.
Istovremeno, dobrotvorne organizacije i banke hrane dobile su mogućnost dijeljenja milijuna dodatnih besplatnih obroka onima kojima je to potrebno te sada započinju s traženjem dodatnih volontera, skladišta i frižidera kako bi spremne dočekale povećan priliv donacija.
Supermarketima je zabranjeno da namjerno pokvare hranu kako bi spriječili da je pojedu oni koji kopaju po kontejnerima, s obzirom na to da je u posljednjih nekoliko godina porastao broj onih koji noću kopaju po kontejnerima kako bi se prehranili.
Aktivisti se nadaju da će se slični zakoni usvojiti i u drugim članicama Europske unije. Dosad su francuski supermarketi hranu koja se ne može prodati zbog izgleda ili kratkog roka trajanja bacali u kontejnere te zalijevali izbjeljivačem kako bi spriječili iskorištavanje bačene hrane za prehranu, ali sada, ukoliko to učine, mogli bi biti suočeni s kaznom do 75.000 eura ili dvije godine zatvora.
Jacques Bailey, predsjednik "Banques Alimentaires", mreže francuskih banaka hrane, ocijenio je ovaj zakon pozitivnim i vrlo simboličnim zbog toga što će supermarketi biti primorani potpisati ugovor kojim se obvezuju da će hranu donirati dobrotvornim organizacijama.
U Europskoj uniji se godišnje baci 22 milijuna tona hrane koja može da se konzumira, a u tome prednjače Velika Britanija i Francuska, pokazala je posljednja studija istraživačkog centra pri Europskoj komisiji. Istovremeno u svijetu godišnje propadne 1,4 milijarde tona hrane.