Šef hrvatske diplomacije

Grlić Radman: Premalo se poznaju prilike u BiH, njezina povijest i multietnički karakter

gordan grlić radman
Patrik Macek/PIXSELL
01.10.2021.
u 21:03

Grlić Radman je ponovio da Hrvatska želi izborni zakon po kojemu bi "svaki narod birao svog legitimnog predstavnika".

Šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman izjavio je nakon sastanka s hrvatskim veleposlanicima kako se premalo poznaju prilike u BiH, njezinana povijest i multietnički karakter.

Premijer RH Andrej Plenković i Grlić Radman sudjelovali su na sastanku s veleposlanicima u hotelu Sheraton u povodu slovenskog predsjedanja EU-om.

Premijer je "doista izdašno govorio o pitanju Bosne i Hercegovine" te je "posredno uputio i određenu poruku da bi se trebalo malo više posvetiti pozornosti Bosni i Hercegovini", kazao je Grlić Radman novinarima.

"Imamo osjećaj da nema dovoljno poznavanja njene povijesti, prilika i multietničkog karaktera", dodao je.

Ipak, kazao je da su veleposlanici na sastanku "pokazali veliki interes za Bosnu i Hercegovinu".

Mnistar je rekao da "nema još sve informacije" o prijedlogu američkog dužnosnika Matthewa Palmera o ukidanju etničkih prefiksa kod izbora članova državnog vrha, koju su odbacili predstavnici sva tri konstitutivna naroda.

"Podržavamo svaku aktivnost koja vodi u smjeru promjene izbornog zakona na načelima ravnopravnosti i jednakosti. Želimo dati tome doprinos, ali prepustiti liderima triju naroda da odluče o vlastitoj sudbini", istaknuo je.

Zagreb i predstavnici bosanskohercegovačkih Hrvata zalažu se za promjenu izbornog zakona do izbora 2022., kojom bi se onemogućila dosadašnja praksa da brojniji Bošnjaci mogu izabrati hrvatskog člana predsjedništva i dio zastupnika u Domu naroda Federacije BiH.

Grlić Radman je ponovio da Hrvatska želi izborni zakon po kojemu bi "svaki narod birao svog legitimnog predstavnika".

"Nadamo se da bi izborni zakon trebao biti upravo jedna podloga kojom bi se zadovoljila jednakopravnost, kojom bi se eliminirali svi oblici nejednakosti i diskriminacije", rekao je.

Sudionici sastanka su također razgovarali o perspektivi europske strateške autonomije, europskom putu zemalja zapadnog Balkana, stanju u Afganistanu i političkoj situaciji u Hrvatskoj.

Komentara 2

M3
Miške 3
05:28 03.10.2021.

A kad Hrvati iz Bosne odlučuju na izborima u Bosni tko će biti na vlasti u Hrvatskoj, u drugoj državi- to im je u redu. A kad njihovi građani BiH biraju u svojoj državi,to im ne odgovara i kukaju.

HA
Habuhabuhabu
22:59 01.10.2021.

Brojniji Bošnjaci treba da biraju više članova od malobrojnijih Hrvata, i gotova priča. Bošnjaci svakako više glasaju za građanske stranke, a Hrvati za ove jednosmjerne.

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije