SLAVLJE I PANDEMIJA

Hoteli zovu na doček Nove godine, ali bez plesa i pića: Evo kako bi to izgledalo u praksi

Nel Pavletic/PIXSELL
15.12.2020.
u 07:08

Bez obzira na velik broj novozaraženih, pojedine hotelske kuće oglašavaju, naime, ponudu za Novu godinu kao da je sve normalno pa potencijalne goste prizivaju bogatim novogodišnjim programom, šampanjcem u ponoć, čak i tamburašima!

Predstojeći blagdani, Božić i Nova godina, noćna su mora svakog epidemiologa. Okupljanje, slavlja, pa još alkohol bez kojeg takvi dani kod nas teško mogu proći, rizična su kombinacija sami po sebi, a ovih su dana neki hotelijeri na epidemiološke muke još malo dosolili. Bez obzira na velik broj novozaraženih, pojedine hotelske kuće oglašavaju, naime, ponudu za Novu godinu kao da je sve normalno pa potencijalne goste prizivaju bogatim novogodišnjim programom, šampanjcem u ponoć, čak i tamburašima! Ljudi jesu željniji nego ikad opuštanja, promjene sredine i provoda i hotelski domaćini s time računaju.

Trenutačno je od oko 1175 domaćih hotelskih objekata otvoren 181 hotel, a broj gostiju penje se do deset tisuća. Bitno veće brojke, možda tek za koju tisuću, ne očekuje se ni za Novu godinu, ali interesa ima, a time i mjesta za brigu. Je li hotel s tamburašima u najavi samo izuzetak ili prijeti da sad i hoteli, koji su se ljetos odlično pokazali, postanu rasadište koronavirusa? Za početak, dobra je vijest da je hotel iz Stubaka, koji je planirao svoje novogodišnje goste razveseliti tamburaškim nastupom, odustao od te ideje.

– To s tamburašima bilo je u listopadu, kad je epidemiološka situacija bila puno povoljnija – odgovaraju nam u hotelu, ne precizirajući kad su točno odlučili otkazati tamburice, i poručuju da će u novogodišnjoj noći ispoštovati sve propisane mjere. Kao i u Falkensteiner resortu Punta Skala, gdje kažu da klasične proslave i dočeka Nove godine na kakav smo navikli neće biti. Tema dočeka je usporavanje, tzv. slowing down, a sve je okrenuto boravku s najbližima i u prirodi pa su tako osmislili cijeli niz aktivnosti u malim grupama i na svježem zraku. I to od jutarnje rekreacije, pečenih kestena i vina na terasi bara do zalogaja na otvorenom uz novogodišnje šlagere iz zvučnika.

Zdravica s balkona

– Nešto interesa ima, dnevno primamo tri do pet upita. Novac ne uzimamo unaprijed, jer nema smisla, situacija se mijenja iz dana u dan. Ali u skladu s mjerama osmislili smo i novogodišnju noć, imamo prostorne uvjete za potreban razmak i da u zasebnim prostorima na večeri može biti do 20 ljudi. Bit će to praktički večera kao i svaku drugu večer, samo malo svečanija i obilnija, neće biti ni plesa ni žive glazbe, a u ponoć ćemo našim gostima, s obzirom na zabranu točenja alkohola nakon 22 sata, ponuditi bezalkoholni šampanjac – kazuje Mia Josić, direktorica opatijskog hotela Paris, u kojem zadnjih tjedana u 90 posto slučajeva ugošćuju Zagrepčane, Puljane, Splićane, Velikogoričane, Slavonce..., a vjeruje da će takva struktura biti i za Novu godinu.

Pribojavaju se jedino ograničenja za putovanja između županija. Direktor Hrvatske udruge turizma Veljko Ostojić kaže da bi hotelski vaučer u takvom scenariju vjerojatno bio dovoljan da se dozvole dobije. Ali neki velik broj novogodišnjih gostiju u hotelima ne očekuje.

– Prije bih rekao da novogodišnje goste možemo brojiti u stotinama nego u tisućama, ali vidjet ćemo. Kolege s kojima sam u kontaktu itekako su svjesni situacije i svakako će se pridržavati svih propisanih mjera. Nova godina bit će zapravo dva, tri ili četiri dana odmora, opuštanja u novom ambijentu i bijega od svakodnevice, a nikakav veliki provod. Nemam informacija da se spremaju slavlja i plesovi. Recimo, jedan hotelijer kaže da će gosti biti pozvani da u ponoć iziđu na balkone svojih soba i da svi tako zajednički nazdrave novoj godini. Vjerujem da svi ozbiljni hotelijeri razmišljaju na sličan način. Ali, iskoristit ću priliku da još jednom na sve apeliram i podsjetim koliko je važno držati se svih mjera koje su propisali naši epidemiolozi. Apeliram da razmišljaju unaprijed i da imaju na umu kako je od jednokratnog prihoda važnije ono što nas čeka u nadolazećim mjesecima te da bi svaki ispad štetio ne samo njima nego cijelom sektoru – jasan je direktor HUT-a V. Ostojić.

Doma ili maksimalan oprez

Iz HUT-a poručuju kolegama, ako imaju nedoumica ili nejasnoća oko epidemioloških mjera, da im se jave, a ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” Zvonimir Šostar ne krije da bi najviše volio da za predstojeće blagdane nitko nigdje niti ide niti putuje. – Uvijek je teško pomiriti ljudske želje, potrebe gospodarstva i mjere koje nalaže epidemiologija. Teško je naći balans – priznaje Z. Šostar. – Brojke, nažalost, nisu dobre, a ako se ne budemo pridržavali mjera, situacija će biti još i gora. Istina je, mi liječnici bismo najviše voljeli da u ovakvoj situaciji nitko nikamo ne putuje. Recimo, moja supruga i ja ćemo i Božić i Novu godini provesti sami, u svome domu. Tko ipak odluči putovati, apeliram na maksimalnu pažnju i pridržavanje svih propisanih epidemioloških mjera. Moramo svi skupa biti iznimno oprezni i obzirni za ove blagdane kako bismo dogodine mogli biti opušteniji i na koncu konca iduću Novu godinu slaviti kako smo navikli – poručuje ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije