Prema jednom od klasificiranih Pentagonovih dokumenata, koji su na nevjerojatan način mjesecima curili do skrivenih kutaka Interneta, a Večernji list danas je imao uvid u jedan koji spominje i Hrvatsku, plan za prebacivanje starih vojnih helikoptera koje je Hrvatska odlučila prepustiti Ukrajini uključivao je prelet preko zračnog prostora Mađarske.
“Hrvatske Oružane snage planiraju tijekom ožujka Ukrajini dostaviti 14 helikoptera MI-8 HIP, od kojih je sedam trenutno sposobno za misiju. Ukrajinski piloti planiraju odletjeti helikopterima kroz zračni prostor Mađarske”, kaže se u američkom klasificiranom dokumentu kojeg smo vidjeli. Prvi je tu informaciju iz tog dokumenta jutros objavio Politico.eu, koji zaključuje da prelet preko Mađarske predstavlja novost koja je u suprotnosti s deklariranom politikom mađarske vlade. Premijer Viktor Orban, naime, tvrdi da nikakvo naoružanje za Ukrajinu ne može ići preko teritorija Mađarske.
Ranije se smatralo da je sva hrvatska vojna pomoć ulazila u Ukrajinu preko Poljske, upravo zbog toga što Mađarska, zbog politike svojevrsne vojne neutralnosti, nije dozvoljavala transport preko svog teritorija. Jutarnji list i neki specijalizirani portali u svijetu objavili su krajem veljače da se 14 hrvatskih helikoptera Mi-8 priprema za slanje u Ukrajinu. Sedam je navodno bilo planirano za transport kopnenim putem, a sedam je trebalo odletjeti u Ukrajinu, no preko Poljske, pisalo se tada u medijima. No, prema američkom klasificiranom dokumentu u koji smo imali uvid, a koji je vjerojatno pisan krajem veljače, postojao je plan da ukrajinski piloti iz Hrvatske odlete preuzetim helikopterima najkraćim putem preko Mađarske u Ukrajinu.
U jednom drugom dokumentu pobrojano je tko daje koliko tenkova za Ukrajinu u trenutku pisanja tog klasificiranog izvješća: među ostalim, navodi se da je Slovenija poslala 28 tenkova M-55S, ali to je već javno poznat podatak. Hrvatska nije slala tenkove, pa se ni ne spominje na tom mjestu.
Mađarska je spominje u još jednom dokumentu u nizu onih koji su procurili na Internet, a u međuvremenu su uglavnom izbrisani. To je dokument CIA-e, napisan 2. ožujka, u kojem se tvrdi da je mađarski premijer Viktor Orban na jednom povjerljivom sastanku 22. veljače opisao SAD kao jednog od tri glavna neprijatelja njegove stranke Fidesz. U srijedu ovoga tjedna američka vlada uvela je sankcije protiv ruske banke sa sjedištem u Budimpešti i protiv mađarskog državljanina koji je na čelu te institucije, koja se naziva Međunarodnom investicijskom bankom, a osnovana je 1970. kao investicijska banka zemalja Varšavskog pakta.
U američkom Kongresu navodno se pripremaju još neke sankcije usmjerene na “vodeće političke figure povezane s Orbanovom vladom”, doznao je Guardian. Američki veleposlanik u Budimpešti, David Pressman, izjavio je ovih dana da je Washington “zabrinut zbog stalno prisutne želje mađarskih čelnika da šire i produbljuju veze s Ruskom Federacijom”. Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto, koji je ovoga tjedna boravio u Moskvi i potpisao ugovor o isporuci dodatnih količina ruskog plina preko Turskog toka i Srbije, poručio je američkom veleposlaniku da ne tretira Mađarsku kao koloniju. Szijjartov posjet Moskvi izazvao je oštre reakcije u Ukrajini, gdje je ekonomski savjetnik predsjednika Zelenskog, Oleg Ustenko, izjavio da “ako pogledate video snimku u kojoj Rusi odrubljuju glavu ukrajinskom vojniku, Mađari plaćaju taj nož”.
Mađarski premijer Viktor Orban danas je, u redovitom radijskom intervjuu petkom, izjavio da Ukrajina ne postoji kao država u financijskom smislu jer joj zapadne države pokrivaju osnovne rashode u proračunu. Dodao je da rat može završiti onoga trenutka kad EU odluči prestati puniti ukrajinski proračun. Kao i obično, Orban je kritizirao politiku sankcija, za koju kaže da dolazi iz Bruxellesa (premda i Mađarska za te sankcije glasa), te nahvalio francuskog predsjednika Emmanuela Macrona kao razumnog lidera koji traži dugoročna rješenja za mir. Macronov posjet Kini, i izjave o strateškoj autonomiji EU, Orban vidi kao pozitivne događaje, jer imaju za cilj traženje prijatelja, a ne traženje neprijatelja po svijetu. Odnose s Amerikom Orban komentira kao tradicionalno dobre, ali i dodaje:
- S pravom očekujemo da SAD prihvate da je Mađarska u posebnoj situaciji, ali oni još nisu odustali od pokušaja da na silu uvuku našu zemlju u rat u Ukrajini. Ali Mađarska neće slati oružje - rekao je Orban, citiran prema priopćenju njegova ureda.