Kineska vojska koristi umjetnu inteligenciju za rješavanje problema neidentificiranih letećih objekata (NLO), prenosi list "Independent".
Posljednjih godina na kineskom nebu sve je veći broj NLO-a, odnosno povećan je broj njihovih opažanja – i od civila i od vojske, navodi list.
„Nepoznati objekti koji lete iznad Kine predstavljaju ozbiljne izazove za zračnu sigurnost Kine“, ističe Chen Li iz kineske Akademije za ranu zračnu sigurnost.
Radi se o organizaciji u kojoj se vojno osoblje priprema za posao u zračnim snagama i za radarsko i elektronsko ratovanje kineske vojske.
Kako bi riješili problem NLO-a, Chen kaže da vojska prikuplja veliki broj podataka s radarskih stanica, od pilota, policijskih stanica i opservatorija, koji se prosljeđuje u nacionalnu bazu podataka za analizu.
Tada umjetna inteligencija stupa na snagu i sve te podatke o mjestu i vremenu viđenja NLO-a analizira na način na koji ljudski mozak ne može.
Primjerice, umjetna inteligencija može povezati informacije o jesu li se takvi objekti pojavili tijekom nekih političkih ili vojnih događanja. Mogu se povezati i s nekim prirodnim fenomenima ili podacima vremenskih satelita i slično, kako bi se dobila šira slika i objasnilo nešto što se na prvi pogled čini neobjašnjivo ili izvanzemaljsko.
Kineske strukture, za razliku od nekih drugih zemalja, nerado govore o fenomenu NLO-a.
Jedini put do sada Kina je službeno potvrdila NLO 1998. kada su dva vojna aviona presrela objekt koji je izgledao kao „gljiva s kratkim nogama“ i koji je obasjavao svjetlost iz sredine.
Kada su mu se avioni približili, objekt je nestao velikom brzinom.
Američki kongres ovog mjeseca očekuje detaljan izvještaj Pentagona o fenomenu NLO-a.
Prve informacije govore o tome da Pentagon ne negira mnogobrojne susrete sa tim fenomenom.
Ipak, prema tim izvorima, američka vojska ne tvrdi da NLO-i pripadaju izvanzemljaskoj inteligenciji, ali je moguće da to učini, ako se nađu jasni dokazi.