ČITAV SPEKTAR NEPRAVDI

Konačno progovorio čovjek koji je otkrio aferu Panama Papers

Panama Paper
06.05.2016.
u 21:23

‘Tvrtke paravani često su povezane sa zločinom prikrivanja poreza. Ali Panama Papers pokazuju bez ikakve sumnje da, iako paravanske tvrtke same po sebi nisu nezakonite, one se po definiciji koriste za širok spektar ozbiljnih zločina’, napisao je zviždač

‘Ne radim ni za jednu vladu niti obavještajnu agenciju, ni direktno niti kao vanjski suradnik, niti sam ikada s njima radio. Moji stavovi samo su moji’, objavio je zviždač u aferi ‘Panama Papers‘, čiji identitet i dalje ostaje skriven, te opovrgnuo navode da je špijun.

Smatra kako je objava 11,5 milijuna dokumenata iz panamske odvjetničke tvrtke Mossack Fonesca potaknula ‘novu, ohrabrujuću globalnu debatu’, objavio je Guardian.

‘Tvrtke paravani često su povezane sa zločinom prikrivanja poreza. Ali Panama Papers pokazuju bez ikakve sumnje da, iako paravanske tvrtke same po sebi nisu nezakonite, one se po definiciji koriste za širok spektar ozbiljnih zločina. Nejednakost u prihodima jedan je od najvećih problema našeg vremena’, napisao je zviždač u izjavi.

‘Veliki mediji do sada su se fokusirali na skandale onoga što je dopušteno i legalno u sustavu. Ono što je dopušteno je uistinu skandalozno i mora se promijeniti’, smatra zviždač.

On je prošle godine stupio u kontakt s istraživačkim novinarom njemačkih novina Süddeutsche Zeitung, Bastianom Obermayerom. S obzirom na golemu količinu dokumenata koji su trebali biti proučeni, njemački medij koji ih je prvi dobio, ustupio ih je Međunarodnom konzorciju istraživačkih novinara ICIJ u Washingtonu koji je pristup dokumentima dopustio još 100 medijskih kuća u 83 zemlje.

Zviždač napominje da je dokumente ponudio nekoliko velikih medijskih kuća, ali oni su mu nakon uvida u dokumente kazali kako za njih nisu zainteresirani. Nije sasvim jasno o kojim se točno medijskim kućama radi. WikiLeaks mu, tvrdi, nije ništa odgovorio kada im je ponudio da objave Panama Papers. 

Novinari su 2,6 terabajta podataka istraživali godinu dana i 4. travnja objavili pojedina otkrića. Tako ćemo uskoro, 9. svibnja, doznati i tko su ljudi iz Hrvatske, ali i regije, koji su otvarali off-shore račune, prenosi net.hr.

Izvor navodi da je odlučio sve podatke podijeliti s novinarima zbog mnoštva nepravdi koje se mogu naći u djelima Mossack Fonsece, a koje su dokazani u dokumentima. Odmah po objavi afere, Mossack Fonesca je reagirao tvrdeći da tvrtka nije provodila nikakve ilegalne radnje.

No, od objave, države diljem svijeta zatražile su uvid u dokumente, a konzorcij ICIJ im je odbio pristup. ‘Ja sam spreman surađivati s vlastima koliko god mogu’, tvrdi izvor. Također je naveo kako panamska tvrtka nije radila sama. Surađivali su, kaže, s gotovo svim velikim odvjetničkim tvrtkama u gotovo svim zemljama.

Na kraju pisma ipak ostaje optimističan. Navodi kako u doba neograničenog digitalnog pohranjivanja podataka i internetskim vezama koje nadilaze državne granice, sljedeća će revolucija biti digitalizirana. ‘Ili je već počela’, završava još uvijek anoniman zviždač.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije