Kriza oko nedostatka osoblja u ugostiteljstvu u Njemačkoj naglašava slabosti u industriji koje postoje već duže vrijeme.
Već 2012. samo je oko 13 posto tvrtki obučavalo mlade ljude, a tijekom pandemije ta je brojka pala na 8,5 posto 2021. godine.
Predstavnici gospodarskih komora također su izvijestili o stopi odustajanja od 50 posto i prije koronavirusa. Drugim riječima, polovica polaznika nije završila osposobljavanje, a kao razlog su najčešće navedeni plaća i radno vrijeme, piše Fenix-magazin.
Međutim, ugostitelji su na vrijeme prepoznali ovaj problem. U prošlogodišnjoj anketi Udruge ugostitelja i hotelijera – Dehoge 44 posto tvrtki izjavilo je da ponovno više obučavaju mlade radnika, te je broj polaznika porastao za oko 11 posto.
Zarada je još uvijek niska
Fleksibilniji modeli radnog vremena i bolja organizacija na popisu su obaveza u 38 odnosno 34 posto tvrtki.
Veće su plaće veće, što nešto više od polovice želi platiti. U ugostiteljstvu je zarada još uvijek niska.
Bruto godišnja zarada u ugostiteljstvu iznosila je u prosjeku nešto manje od 27.000 eura u 2021. godini
Za usporedbu: osoba koja radi za 12 eura po satu zarađuje 23.800 eura godišnje na punom radnom vremenu. “3.000 eura mjesečno mora biti minimum za kvalificirane radnike u budućnosti”, kažu iz Sindikata radnika u ugostiteljstvu. No, teško da to može postići, jer samo rijetke tvrtke u ugostiteljstvu imaju kolektivni ugovor.
Nedostaje 66.000 radnika
Prošle je godine samo 20 posto restorana i hotela diljem zemlje bilo vezano za kolektivni ugovor- to je druga najniža vrijednost od svih sektora u Njemačkoj.
Njemačka agencija za zapošljavanje izvijestila je o 33.160 slobodnih radnih mjesta u ugostiteljstvu u lipnju.
Krovna organizacija Dehoga pretpostavlja da je taj broj dvostruko veći.
Njemačkoj nedostaje više od 66.000 kuhara, kuhinjskih pomoćnika, konobara i drugog uslužnog osoblja.
Kao posljedica toga restorani uvode više slobodnih dana za zaposlene i skraćuju svoje jelovnike i/ili radno vrijeme.