Nakon što je predsjednika na odlasku Donalda Trumpa Zastupnički dom američkog Kongresa i po drugi put opozvao, čime Trump postaje prvi predsjednik u povijesti koji je opozvan dvaput, postavlja se pitanje kako će ovaj put postupiti Senat, koji sada mora suditi Trumpu. A to će se, po svemu sudeći, dogoditi kada Trump više ne bude predsjednik, s obzirom na to da novi predsjednik Joe Biden 20. siječnja preuzima vlast.
Nakon što je predsjednika na odlasku Donalda Trumpa Zastupnički dom američkog Kongresa i po drugi put opozvao, čime Trump postaje prvi predsjednik u povijesti koji je opozvan dvaput, postavlja se pitanje kako će ovaj put postupiti Senat, koji sada mora suditi Trumpu. A to će se, po svemu sudeći, dogoditi kada Trump više ne bude predsjednik, s obzirom na to da novi predsjednik Joe Biden 20. siječnja preuzima vlast.
Washington kao utvrda
Opoziv od Zastupničkog doma ne znači da je Trump smijenjen. Riječ je o potvrđivanju ustavne optužnice protiv Trumpa od Zastupničkog doma, o kojoj sada mora odlučiti Senat. Da bi optužnica bila potvrđena i u Senatu, za nju mora glasati dvotrećinska većina, što znači 67 senatora, a demokrati ih imaju 50. Drugim riječima, bez potpore još 17 republikanskih senatora Trump će se i ovaj put izvući bez formalnog razrješenja, iako druga ustavna optužnica nesumnjivo predstavlja neizbrisivu ljagu koja će se zauvijek povezivati s njegovim imenom i predsjedničkim mandatom. Ključna razlika između sadašnjeg i lanjskog opoziva Trumpa od Zastupničkog doma krije se u činjenici da je ovaj put za opoziv uz demokrate glasalo i deset republikanaca, koji su podržali optužnicu protiv Trumpa sa samo jednom točkom: poticanje na pobunu, i to zbog prošlotjednog napada njegovih pristaša na Kapitol, što je najveća potpora predsjednikove stranke opozivu u povijesti. Prošle godine, kada je Zastupnički dom opozvao Trumpa zbog zloupotrebe vlasti u tzv. ukrajinskoj aferi i opstrukcije kongresne istrage, nijedan republikanac nije glasao za optužnicu, a protiv je bilo i dvoje demokrata. Potpora novoj optužnici protiv Trumpa među republikancima upućuje na činjenicu da se dio republikanskih zastupnika sada pokušava distancirati od Trumpa i zauzeti što bolje pozicije uoči očekivanog preslagivanja snaga unutar Republikanske stranke. Prije Trumpa, Zastupnički je dom opozvao samo dva predsjednika, demokrata Billa Clintona 1998. i republikanca Andrewa Johnsona 1868., koje je zatim Senat oslobodio. U prvom je slučaju i pet demokrata glasalo za opoziv Clintona, a u Johnsonovu slučaju dva su republikanca podržala opoziv. Razlog za neočekivano visoku republikansku potporu opozivu Trumpu krije se i u ozbiljnosti optužbi. Dok je Clinton bio optužen da je lagao u vezi sa spolnim odnosom sa svojom pripravnicom, a Johnson zbog zamjene ministara u svom kabinetu, Trumpa optužuju za poticanje pobune, što je nezabilježeno u američkoj povijesti.
Nova optužnica protiv Trumpa rezultat je upornog Trumpova ustrajavanja na laži o ukradenim izborima, što je kulminiralo prošle srijede, kada je Trump svoje pristaše pozvao da zajedno krenu na Kongres, poručivši im da “budu divlji”, nakon čega se on kukavički sklonio u Bijelu kuću, odakle je pratio kaos u Capitolu, u kojem je poginulo pet osoba Sada je na redu Senat. Nejasno je kada će biti organizirano senatsko suđenje, ai jasno je da će se to dogoditi nakon Trumpova napuštanja Bijele kuće. Vođa republikanaca u Senatu Mitch McConnell, koji je ljutit na Trumpa zbog napada na Kongres i krivi ga zbog republikanskog gubitka senatske većine na nedavnim dopunskim izborima u Georgii, nagovijestio je da će možda podržati optužnicu protiv Trumpa, što će možda potaknuti i druge republikance da slijede njegov primjer, iako je teško vjerovati da će Senat naposljetku osuditi Trumpa. Demokrati žele ne samo osuditi Trumpa, nego osudom žele spriječiti njegovu eventualnu novu predsjedničku kandidaturu, a za to su zainteresirani i neki republikanci. Sudeći po pozivu novog predsjednika Bidena Kongresu da se usprkos postupku opoziva Trumpa usredotoči na njegove predsjedničke prioritete, očito je da Biden ne želi da suđenje Trumpu zasjeni početak njegova mandata, zbog čega se špekulira da bi se suđenje moglo održati i tjednima nakon skore Bidenove inauguracije, zbog koje je američka prijestolnica, u kojoj je raspoređeno na tisuće naoružanih pripadnika nacionalne garde, pretvorena u pravu utvrdu.
Napuštaju ga i banke
Trump je putem računa Bijele kuće na Twitteru objavio video u kojem prvi put nedvosmisleno osuđuje svako nasilje, što svjedoči o tome da možda počinje shvaćati da će vjerojatno i osobno morati odgovarati zbog divljanja svojih pristaša u Kongresu. Trump prema riječima svojih neimenovanih savjetnika, uopće ne shvaća razmjere štete koju je nanio svojoj predsjedničkoj ostavštini i američkom ugledu u svijetu. Međutim, Trump itekako brine zbog negativnog učinka na poslovanje njegovih kompanija, što ne iznenađuje s obzirom na to da su nakon dramatičnih događaja i banke prekinule poslovne veze s njim i njegovim kompanijama.
S NAPADAČIMA NA KONGRES I SLOVENAC GOSAR
Republikanski zastupnik slovenskih korijena iz Arizone Paul Gosar, kojeg je slovenski predsjednik Borut Pahor prošle godine odlikovao zlatnim redom za jačanje odnosa Slovenije i SAD-a, jedan je od nekoliko članova američkog Kongresa koji su bili u dosluhu s napadačima koji su na Trumpov poticaj provalili u Kongres. Ali Alexander, jedan od organizatora upada u Kongres, potvrdio je da je sve bilo organizirano u dosluhu s Gosarom, Moom Brooksom i Andyjem Biggsom, a sve u cilju stvaranja “najvećeg mogućeg pritiska” na Kongres u trenutku potvrđivanja Bidenove elektorske pobjede. Gosar je već dugo jedan od najzagriženijih zagovornika Trumpa i njegove lažne teorije o izbornoj prijevari, a nakon objave informacija o Gosarovoj ulozi u pokušaju rušenja legitimne izborne Bidenove pobjede oglasila se i Gosarova obitelj, pozivajući ga da odstupi s dužnosti u Zastupničkom domu. Njegovih šestero braće i sestara već je na kongresnim izborima 2018. podržalo njegova demokratskog protukandidata a ne njega, smatrajući ga ekstremistom.