Njemačka kancelarka Angela Merkel se uoči današnjeg sastanka sa zastupničkim klubom Kršćansko socijalne unije (CSU) odbila izjasniti o uvođenju gornje granice broja izbjeglica koje ulaze u zemlju, kao što to od nje traži CSU i što je učinila susjedna Austrija.
"Složni smo u jednom, a to je da moramo smanjiti broj izbjeglica, i to osjetno i održivo. Mislim da moramo ustrajati na tomu da otklonimo uzroke zbog kojih izbjeglice napuštaju svoje zemlje i tu se i dalje zalažem za rješenje na europskoj razini", zaključila je Merkel uoči sastanka s parlamentarnim zastupnicima i vodstvom CSU-a u bavarskom Wilbad Kreuthu.
Ona je time reagirala na zahtjev predsjednika CSU-a Horsta Seehofera koji već mjesecima traži uvođenje gornje granice broja migranata koji ulaze u zemlju.
"Mi smo na osnovu situacije u našim gradovima i općinama mišljenja da nemamo mnogo vremena za djelovanje", rekao je Seehofer uoči sastanka s Angelom Merkel.
On je iznio podatak kako se i u ovoj godini broj izbjeglica kreće oko 3.000 dnevno.
"Danas je Austrija uvele gornju granicu i mislim da i mi moramo nešto poduzeti na nacionalnoj razini", rekao je predsjednik CSU-a, koji također prisustvovao sastanku.
Merkel je istaknula kako su u nastupajućem razdoblju planirane brojne međunarodne aktivnosti s ciljem rješavanja migrantske krize od kojih je izdvojila ministarstke konsulktacije Njemačke i Turske u petak, donatorsku konferenciju u Londonu za sirijske izbjeglice u Libanonu, Turskoj i Jordanu početkom februara, te sredinom februara EU samit na kojem će tema biti izbjeglice.
"Nakon toga možemo pogledati unatrag povući crtu i vidjeti na čemu smo i kako dalje", rekla je Merkel.
U vezi današnjeg susreta s parlamentarnim zastupnicima CSU-a, koji na saveznoj razini zajedno s Kršćansko-demokratskom unijom (CDU) na čijem je čelu Merkel, tvori Uniju CDU/CSU, Merkel je najavila da će razgovori, usprkos razlikama sigurno biti otvoreni.
"Razgovor je, pogotovo u ovako zahtjevnim vremenima, od velike važnosti pa čak i kada nismo zajedničkog mišljenja", rekla je Merkel.