Arheolozi iz Perua u ponedjeljak su predstavili nevjerojatan mural za koji se vjeruje da je izrađen prije 3.800 godina, javlja BBC.
Zid s muralom pronađen je unutar javne ceremonijalne zgrade na lokalitetu Vichama koji se nalazi sjeverno od Lime. Složeni isklesani prizori prikazuju žabu čiji oblik podsjeća na čovjeka i druge ikonografske reprezentacije ljudi.
Arheologinja Ruth Shady Solis, direktorica Arheološke zone Caral (ZAC), smatra da scena predstavlja "prikupljanje vode" kroz kišu, piše Index.hr.
Naime, u andskoj civilizaciji žabe su reprezentirale vodu, a lice ispod žabe predstavlja ljude koji čekaju dolazak kiše i time kontinuitet života.
Drugi prikaz, pronađen u blizini, prikazuje četiri ljudske glave koje okružuju zmije i oblik koji liči na sjeme s licem. Arheolozi smatraju kako su ove skulpture vjerojatno nastale u razdoblju oskudice i gladi.
Arheologinja Tatiana Abad objasnila je na konferenciji za novinare kako ovi isklesani prizori predstavljaju vrijeme "krize" koje je pogodilo tadašnje stanovništvo.
Mjesto Vichama nalazi se u provinciji Huaura u Peruu, oko 150 km sjeverno od glavnog grada Lime. Znanstvenici su tamo započeli s iskopavanjima 2007. godine, a stručnjaci vjeruju da se radilo o drevnoj poljoprivrednoj i ribarskoj zajednici.
Smatraju kako je lokalitet Vichama jedan od najvažnijih populacijskih centara iz civilizacije Caral, za koju se smatra da datira od prije 5.000 godina i da je najstarije središte civilizacije pronađeno u Americi. Mjesto Vichama je 2009. godine došlo na listu UNESCO-ove svjetske kulturne baštine.
Znanstvenici vjeruju kako je civilizacija misteriozno nestala oko 1800. godine prije Krista, a arheologinja Shady je u ponedjeljak rekla kako novootkriveni murali u Vichami ukazuju na to da bi razlog tome mogla biti promjena lokalne klime.