Sud u Uzbekistanu osudio je 23 ljudi na zatvor zbog 68 djece koja su umrla nakon konzumacije sirupa protiv kašlja. Optuženi su proglašeni krivima za utaju poreza, prodaju nekvalitetnih ili krivotvorenih lijekova, zlouporabu položaja i ovlasti, nemar, krivotvorenje i davanje mita.
Kazne se kreću od dvije do 20 godina zatvora. Kontaminirane sirupe je proizvela indijska kompanija Marion Biotech, a u Uzbekistanu ih je distribuirala tvrtka Quramax Medical. Najveću kaznu od 20 godina zatvora dobio je Singh Raghvendra Pratar, izvršni direktor Quramax Medicala, prenosi Index.hr.
Osuđeni su i bivši visoko pozicionirani dužnosnici koji su bili odgovorni za licenciranje uvezenih lijekova. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je prošlog siječnja objavila da dva sirupa protiv kašlja kompanije Marion Biotech ne zadovoljavaju standarde, nakon što je 18 djece u Uzbekistanu umrlo nakon konzumacije sirupa.
Tvrtka Marion Biotech je u to vrijeme odbacila optužbe i rekla za BBC da se ne slaže s nalazima WHO-a.
Proizvodnju sirupa je kasnije obustavilo indijsko ministarstvo zdravstva, a licencu tvrtke je suspendirao Odjel za sigurnost hrane u indijskoj državi Uttar Pradesh. No, u međuvremenu je umrlo još mališana.
Sud je odlučio da će obitelji 68 umrle djece dobiti po 80.000 dolara odštete. Isti iznos će primiti i obitelji četvero djece koja su nakon konzumiranja sirupa protiv kašlja ostala invalidna.