glavni tajnik un-a

Napadači na humanitarni konvoj u Siriji su obične kukavice

kukabice
22.09.2016.
u 08:04

AMERIČKI državni tajnik John Kerry zatražio je da Rusija i sirijska vlada odmah zaustave letove nad sirijskim borbenim zonama, nazivajući to posljednjom šansom za spas propadajućeg primirja. 

Kerry se pred kamerama televizije suočio s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom u Vijeću sigurnosti UN-a u New Yorku, tvrdeći kako napad na konvoj humanitarne pomoći, za kojeg SAD optužuje Rusiju i sirijsku vojsku, potiče "duboku sumnju u to žele li i hoće li Rusija i Assadov režim poštovati" obaveze iz dogovora o prekidu vatre.

Slušajući Lavrovove riječi Kerryju se učinilo da živi u "paralelnom svemiru", rekao je američki državni tajnik. 

SAD ne vjeruju Rusima da se konvoj "zapalio"

Pobunjeničke snage vode kopnene bitke protiv sirijske vojske na žarišnim frontama u blizini Alepa i Hame, a u zračnim napadima poginulo je desetak ljudi, uključujući i četiri bolničara. 

"Naglašavam ovo Rusiji, SAD i dalje vjeruje da postoji put naprijed koji, iako je klimav, težak i nesiguran, može stvoriti najizglednije šanse za izlaz iz ovog pokolja", rekao je Kerry. 

"Ako dopustimo kvariteljima da odaberu naš put, put eskalacije, onda ne sumnjajte u to, moji prijatelji, da će sljedeći put kad se ovdje nađemo na Bliskom istoku biti više izbjeglica, mrtvih, raseljenih, više ekstremista i više onih koji još teže pate", dodao je Kerry.

Kerry je ruska objašnjenja o napadu na humanitarni konvoj, za kojeg Washington optužuje Rusiju i njihove borbene zrakoplove, nazvao apsurdnima. U ruskom priopćenju stajalo je da se konvoj "zapalio".

"Kako bi vratili vjerodostojnost procesu, moramo odmah povući sve zrakoplove koje lete u tim ključnim područjima kako bi smanjili eskalaciju i dali priliku humanitarnoj pomoći da nesmetano djeluje", istaknuo je Kerry.

Lavrov je pozvao na neovisnu istragu napada na konvoj, te je rekao kako sve strane moraju učiniti simultane korake da bi se rat zaustavio.

Političari se dogovaraju, u Siriji se puca

Primirje koje je započelo prošlog tjedna vjerojatno je posljednja nada za rješavanje sirijskog sukoba prije kraja mandata američkog predsjednika Baracka Obame, te je to mjesecima predstavljalo glavni fokus državnog tajnika Kerryja. No čini se da je završilo kao i svi dosadašnji pokušaji prekida vatre - od njega su odustale zaraćene strane dok diplomati na drugom kraju svijeta o tome raspravljaju.

Kerry je istaknuo kako je vrijeme odluke za opoziciju koja mora učiniti više kako bi se distancirala od  Fronte Nusre, dugogodišnjeg krila al Qaede u Siriji, koja ju je odbacila prije dva mjeseca.

Nusru Zapad i Moskva i dalje karakteriziraju kao terorističku grupu, te ona nije dio dogovora o primirju. Ostale pobunjeničke skupine tvrde kako Damask i Moskva to koriste kako bi opravdali svoje napade. 

Borbe preko noći bile su najjače u područjima koja kontroliraju pristup Alepu, gdje su pobunjenike na istoku grada od srpnja, osim na razdoblje od tjedan dana, opkolile ruske i snage sirijske vlade.

Sirijski državni mediji prenose kako je vojska oslobodila tvornicu gnojiva u području Ramousah na jugozapadu grada. Sirijski opservatorij za ljudska prava potvrdilo je ovaj proboj.

Pobunjenički vojnik u Alepu rekao je kako su borbeni zrakoplovi bombardirali grad cijelu noć kao pripremu za napad, no kako "pokušaji režima da se probije nisu uspjeli". 

Sirijski vojni izvori tvrde kako se pobunjeničke snage mobiliziraju na jugu i zapadu Alepa, te u sjevernom području Hama. 
"Zasigurno ćemo ciljati sva ta okupljanja i mobilizacije koje se izvršavaju", ističu vojni izvori.

Sirijska vojska izvještava o svojim zračnim napadima na sedam područja u blizini Alepa. Opservatorij prenosi kako je jedan od njih ubio četiri bolničara, te najmanje devet pobunjenika u gradu Khan Toumanu. Vojska je pokrenula i napad u provinciji Hama na zapadu države. 

"Bio je to vrlo intenzivan napad za kojeg su put pripremili ruski zrakoplovi, no naša braća su ga uspjela odbiti, hvala Bogu", rekao je za Reuters Abu al-Baraa al-Hamawi, zapovjednik pobunjenika iz islamističkog saveza Jaish al-Fatah. Dodao je kako su pobunjenici uništili četiri tenka i uzrokovali veliku štetu kod suprotne strane. 

Pobunjenici izvještavaju i o pokušaju provladinih snaga da se probiju u području Handarat na sjeveru Alepa, no da je i to spriječeno. 
Sirijski opservatorij izvještava o padu sirijskog zrakoplova u blizini Damaska, no da uzrok pada nije poznat, kao ni sudbina pilota. Islamska država prenosi kako je on srušen.

Primirje započeto 12. rujna, kojeg su dogovorili SAD i Rusija, bilo je dio dogovora kojim se opkoljenim područjima trebala dostaviti humanitarna pomoć. 

Washington i Moskva, koje podržavaju suprotstavljene strane u sukobu, dogovorile su se kako će zajedničkim snagama napadati džihadiste koji su njihov zajednički neprijatelj, no ni to nije uspjelo.

Amerikanci greškom pobili Sirijce

Tenzije između dviju sila eskalirale su 17. rujna kad je američka koalicija ubila nekoliko desetaka sirijskih vojnika u istočnoj provinciji Deir al-Zor. Washington je priznao da je napad bio greška, tvrdeći da im je cilj bio Islamska država.

Napad na humanitarni konvoj u ponedjeljak, za kojeg sirijski Crveni križ tvrdi da je ubio predsjednika njihovog lokalnog ureda, te još 20 ljudi, izazvalo je velike osude međunarodne zajednice, a Ujedinjeni narodi zaustavili su dostavu humanitarne pomoći. Glavni tajnik UN-a Ban Ki-Moon iskoristio je svoj oproštajni govor kako bi napadače na konvoj prozvao "kukavicama". 

"Baš kad mislite da ne može biti gore, ljestvica izopačenosti padne još niže", rekao je glavni tajnik UN-a. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije