Suđenje navodnom glavnom organizatoru terorističkih napada na Sjedinjene Države 11. rujna 2001. Khalidu Sheikhu Mohammedu, suradniku ubijenog Osame bin Ladena, nastavljeno je jučer. Na optuženičkoj klupi naći će se s četvoricom svojih suradnika.
Mohammed i njegovi suoptuženici, koji su gotovo 15 godina bili zatvoreni u sklopu ‘rata protiv terora’ u američkoj pomorskoj bazi u zaljevu Guantanamo na Kubi, pojavili su se na vojnom sudu prvi put od početka 2019. godine.
Prijeti mu smrtna kazna
Suđenje mozgu napada na Blizance, 57-godišnjem Pakistancu Khalidu Sheikhu Mohammedu počelo je samo nekoliko dana uoči 20. obljetnice tog terorističkog čina pobudivši nove nade u pravdu i odmazdu. Prijeti mu smrtna kazna. No, nakon stanke od 17 mjeseci zbog pandemije koronavirusa, čini se da će se postupci nastaviti tamo gdje su stali – nastojanjima obrane da diskvalificira većinu vladinih dokaza koji su kontaminirani torturom kojoj su optuženici podvrgnuti u pritvoru CIA-e.
Novi vojni sudac, pukovnik zračnih snaga Matthew McCall najavio je početak novog suđenja, a ono je jučer i počelo. Odvjetnicima s obje strane dopušteno je na sudu za ratne zločine da ispitaju novog suca zbog moguće pristranosti. Odvjetnici optuženih kažu da su njih petorica, Khalid Sheikh Mohammed, Ammar Al-Baluchi, Walid bin Attash, Ramzi bin Al-Shibh i Mustafa Al-Hawsawi, svi fizički slabi i trpe trajne posljedice teškog mučenja koje su preživjeli na tajnim “crnim” mjestima CIA-e između 2002. i 2006. godine. Tome se dodaje, kažu odvjetnici, kumulativni utjecaj 15 godina u teškim, izoliranim uvjetima od dolaska.
Optuženici će se pojaviti u ultrasigurnoj sudnici vojnih povjerenstava okruženoj ogradama od žilet-žice, svaki sa svojim timom za obranu. U publici će biti članovi obitelji nekih od 2976 žrtava za čije su ubojstvo otprije dva desetljeća optuženi. Petorici prijeti smrtna kazna zbog optužbi za ubojstvo i terorizam na sudu za ratne zločine.
Zastupaju ih odvjetnici koje dodjeljuje vojska, kao i pro bono odvjetnici iz privatnog sektora i nevladinih organizacija. Mohammed je nazvan “glavnim arhitektom napada 11. rujna” u izvješćima američkih dužnosnika.
Zarobljen je 1. ožujka 2003. u pakistanskom gradu Rawalpindiju kombiniranom operacijom američke Središnje obavještajne agencije (CIA) i pakistanske obavještajne službe (ISI). Bio je član Al-Qa’ide kojoj je na čelu bio Osama bin Laden.
Priznao je agentima FBI-ja da je imao ulogu u mnogim najvažnijim terorističkim zavjerama u posljednjih dvadeset godina, ali zato što su ga njegovi ispitivači mučili, mnogi su doveli u pitanje određene aspekte njegovih priznanja. Neposredno nakon zarobljavanja, Mohammed je izvanredno izveden na tajna zatvorska mjesta CIA-e u Afganistanu, zatim u Poljskoj, gdje su ga američki operativci ispitivali. Do prosinca 2006. premješten je u vojni pritvor u zatočenički logor Guantanamo.
U ožujku 2007., nakon korištenja vrlo oštrih metoda ispitivanja, Mohammed je priznao da je bio organizator napada 11. rujna te niza drugih: pokušaja stavljanja bombe u cipele Richarda Reida koji je planirao raznijeti zrakoplov u SAD-u 2001., terorističkog napada na noćni kluba Bali u Indoneziji, bombardiranja Svjetskog trgovinskog centra iz 1993., ubojstva Daniela Perla i raznih onemogućenih napada te brojnih drugih zločina.
Umiješanost Saudijaca?
U veljači 2008. godine optužen je za ratne zločine i ubojstvo u SAD-u. Četiri godine poslije, bivši vojni tužitelj kritizirao je postupak kao nezakonit zbog priznanja stečenih mučenjem. Odluka iz 2008. Vrhovnog suda Sjedinjenih Država također je dovela u pitanje zakonitost metoda korištenih za stjecanje takvih priznanja.
Prošlog je tjedna predsjednik SAD-a Joe Biden dao FBI-ju odobrenje za skidanje oznake povjerljivosti s dokumenata istrage o napadu 11. rujna te će oni vrlo brzo biti dostupni javnosti. Ta je odluka uslijedila nakon velikog pritiska kongresnika, ali i obitelji žrtava terorističkog napada koje su tražile objavljivanje dokumenata kako bi se otkrila eventualna umiješanost Saudijske Arabije u napad.
Prema odluci, zapisi istrage u sljedećih šest mjeseci objavljivat će se u dijelovima. Odluka je razveselila američku javnost i obitelji, međutim, ostaje gorak okus jer odgovorni za taj teroristički napad ni 20 godina nakon njega nisu osuđeni.