Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima prema 87 dolara, poduprte poboljšanim gospodarskim izgledima za Kinu koji nagovješćuju snažniju potražnju za naftom u drugom gospodarstvu svijeta.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 47 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 86,63 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 39 centi višoj cijeni, od 80,72 dolara.
Trgovci su se i danas fokusirali na prognoze o snažnom oporavku kineskog gospodarstva nakon ukidanja strogih mjera suzbijanja covida 19.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) prognozira da će zahvaljujući Kini globalna potražnja za naftom u ovoj godini dosegnuti rekordnih 101,7 milijuna barela dnevno, a kineski oporavak prognozira i Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC).
"Mnogi trgovci vjeruju da ćemo najvjerojatnije svjedočiti snažnijoj potražnji iz Kine budući da iz dana u dan ukida covid mjere", rekao je Naeem Aslam iz Avatradea.
Cijene nafte podupire i nada da će se američka središnja banka uskoro odlučiti za umjerenije podizanje kamatnih stopa i da će se izgledi za američko gospodarstvo poboljšati.
Analitičari u Reutersovoj anketi procjenjuju da će Fed na iduće dvije sjednice podići kamatne stope za po četvrtinu postotnog boda i potom ih zadržati na toj razini barem do kraja godine.
Sve su veće šanse, čini se, da će američko gospodarstvo tek blago usporiti, rekla je u četvrtak potpredsjednica Feda Lael Brainard.
Dva najveća gospodarstva svijeta trebaju više sirove nafte, rekao je Edward Moya iz OANDA-e.
Značajniji rast cijena zakočio je podatak o rastu zaliha sirove nafte u SAD-u u prošlom tjednu za čak 8,4 milijuna barela, najvećem od lipnja 2021.
OPEC je odvojeno objavio da je u četvrtak barel košarice nafte njegovih članica pojeftinio 2,02 dolara, na 82,06 dolara.