Direktor američke obavještajne agencije CIA-e James Clapper objavio je dokument procjena opasnosti koje najviše prijete svijetu u 2016. godini. Na prva tri mjesta našli su se cyber sigurnost, terorizam i oružje za masovno uništenje .
Cyber sigurnost
Nove tehnologije i internet stvari otvaraju sve veće mogućnosti hakerima loših namjera da se dokopaju željenih informacija. Na meti su građani, ali i tvrtke te vlade.
Posebna opasnost za vlade diljem svijeta je cyber špijunaža. Ruski i kineski hakeri već su ciljali informacijske sustave koje kontrolira SAD.
Clapper je rekao kako Peking selektivno koristi hakerske napade protiv ciljeva za koje vjeruje da su prijtnja za stabilnost Kine i legitimitet njenog režima, da je Pjongjang 'vjerovatno i dalje sposoban pokrenuti ometajuće i destruktivne cyber napade kako bi podržao svoje političke ciljeve, kao i da Moskva 'zauzima sve istaknutiji cyber stav' i spremnost za ciljanje kritičnih infrastruktura i obavljanje špijunskih operacija.
- Mogli bismo se naći u novom Hladnom ratu - zaključio je Clapper.
Terorizam
Glavna teroristička prijetnja je ISIL , no CIA ističe i da je Al Qaeda ponovno sve jača kao i sunitski ekstremisti.
ISIL je 'nadmoćna teroristička prijetnja' jer je pokazala da može izvršavati operacije u stranim zemljama, može zadržati teritorij, stvarati suradnike diljem svijeta i namamiti strane borce su svoje redove.
Jedan od alata koji vješto koriste su i društvene mreže za koje CIA kaže da će nastaviti igrati veliku ulogu u širenju njihovih poruka i regrutiranju novih članova. Osim toga terorističke skupine iskorištavaju i društvene nemire od Malija do Afganistana.
Postoji velika vjerojatnost da će ISIL izvršiti još napada u Europi i SAD-u. Clapper tvrdi da su nasilni ekstremisti prisutni u 40 zemalja, a infiltrirali su se diljem svijeta najviše zahvaljujući izbjegličkog krizi ubacujući svoje operativce među izbjeglice i migrante.
Oružje za masovno uništenje
CIA nabraja države koje rade na nuklearnom naoružanju i neprestano ga razvijaju. Među njima posebno ističu Sjevernu Koreju, ali i Kinu te ruski projektil dalekog dometa koji se lansira s tla.
Napominju i da Sirija nastavlja s korištenjem kemijskog oružja, kao i Islamska država u napadima na području Sirije i Iraka. Takođe, CIA ističe da se Iran i dalje ne suočava s tehničkim preprekama za proizvodnju nuklearnog oružja, unatoč zajedničkom planu.
CIA je zabrinuta i zbog sve veće brzine i jednostavnosti proizvodnje što, smatraju, povećava opasnost od stvaranja opasnog biološkog oružja.