Papa Franjo je u govoru političkim čelnicima Tajlanda kazao kako misli na žene i djecu koji su posebno ranjeni svim oblicima iskorištavanja, robovanja, nasilja i zlostavljanja. Odao je priznanje tajlandskoj vladi za napore s kojima želi odstraniti tu nevolju.
Franjo je u svom prvom govoru u Tajlandu upozorio, podigao uzbunu, zbog seksualnog turizma. Zatim je govorio o migrantima.
- Izbjegličku krizu ne može ignorirati, kazao je Franjo.
Tajland je u prošlosti nudio gostoprimstvu kambodžanskim izbjeglicama, a sada onima iz Mjanmara koji su smješteni u centrima na sjeveru zemlje. Tajlandska vlada nudi izbjeglicama tri mogućnosti, odnosno povratak u zemlju iz koje su došli, integraciju ili prebacivanje u treće države. Od 2005. do danas u SAD, Kanadu i Australiju prebačeno je 90 tisuća osoba
. Papa se susreo i s patrijarhom budista Somdetom Phra Ariyavongsagatananaom IX. i iznio kako svijetu treba ponuditi nadu i ohrabrenje za prevladavanje teškoća u kojima se nalazi.
Papa je odao počast “narodu s osmjehom” u svetištu budizma. Izrazio je zadovoljstvo zbog zajedničkog djelovanja u službi mira i stvaranju kulture razumijevanja između dvije religije. Potrebno je nastaviti tim putem, jer su religije svjetionici nade i promicatelji bratstva, kazao je Franjo. Podsjetio je kako je na putu prijateljstva s budističkom zajednicom mnogo učinio Pavao VI., koji je prije 50 godina u Vatikanu primio 17. patrijarha Somdeja Phru Wanarata, a Ivan Pavao II. je 1984. pohodio Tajland.
Papa se zahvalio i na prihvatu kršćana koji su u Tajland stigli prije četiri stoljeća.